4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Zamontowano kolce przeciwko ptakom na gałęziach drzew. Powód? Nie uwierzycie własnym oczom

20 Gru 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Na pewno wszyscy doskonale kojarzycie kolce przeciwko ptakom. Montuje się je w miejscach szczególnie narażonych na odwiedziny podniebnych mieszkańców naszej planety. Oczywiście na ogół nie robi się tego „na złość”, lecz po to aby zredukować wywoływany przez nie hałas, poradzić sobie z zalegającymi wszędzie odchodami itd. Instaluje się je jednak na ogół na budynkach. Właściciele jednej z najbogatszych dzielnic Bristolu (Anglia) poszli jednak o krok dalej i zamontowali kolce na gałęziach drzew. Tak, wzrok was nie myli, dobrze przeczytaliście – na gałęziach drzew.

Bardziej szokujący od samej tej informacji jest jednak powód instalacji kolców. Oryginalnie zostały one tam umieszczone już w 2014 roku, aby zapobiec „paskudzeniu na drogie samochody”. Najwidoczniej ptaki lubiły przesiadywać na gałęziach drzew, a pech chciał, że ludzie parkowali zaraz pod nimi. Ptaki mają swoje potrzeby fizjologiczne, które załatwiają gdzie popadnie. Nic więc dziwnego, że czasem niektóre samochody oberwały odchodami. Nie ma w tym jednak nic nadzwyczajnego. Takie historie dzieją się w tysiącach miast na całym świecie i nikt nie instaluje kolców na gałęziach drzew.

Jedna z mieszkanek Clifton – osiedla, o którym mowa – postanowiła podzielić się zrobionym przez siebie zdjęciem. Ostatecznie trafiło ono na prywatnego Twittera Jennifer Garrett 18 grudnia tego roku. Od tamtej pory temat podchwyciło tysiące ludzi. Wpis został udostępniony niemal 7 000 razy, zdobył również prawie 9 000 polubień i tysiące komentarzy – takie liczby robią wrażenie. Zobaczcie zresztą sami.

Lokalna działaczka postanowiła przyjrzeć się całej sprawie. W wywiadzie dla dziennika The Guardian wyjaśniła, że właściciel ziemi prawdopodobne ma prawo do instalowania tego typu rzeczy na drzewach rosnących na jego terenie. Kobieta obiecała jednak przyjrzeć się całej sprawie szczegółowo i omówić przypadek z całą radą. Jej zdaniem jest to po prostu wstyd dla samego miasta. No bo jak inaczej można nazwać uczynienie drzew niedostępnymi dla ptaków.

Niestety rada ostatecznie stwierdziła, że drzewa znajdujące się na prywatnym terenie nie podlegają w Anglii ochronie, a więc właściciele mogą robić sobie z nimi co tylko chcą – nawet instalować kolce przeciwko ptakom. Mamy jednak nadzieję, że cała sprawa nie będzie tak pozostawiona i w końcu uda się coś z tym zrobić.

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze