4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Z powodu suszy próbowali wywołać sztuczny deszcz i zatopili pół kraju

21 Gru 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) to kraj znany z dobrobytu, posiadania dużej liczby złóż ropy naftowej oraz wszechobecnej suszy. Państwo nie radzi sobie z brakiem opadów deszczu co rusz sięgając po coraz to nowsze metody walki z brakiem deszczu. Już kilkanaście lat temu wprowadzono w życie projekt, którego celem było „sianie deszczu”. Wykorzystywano różnego rodzaju techniki, których zadaniem było wpływanie na pogodę tak, aby jak najbardziej odpowiadała ona potrzebom mieszkańców. Wygląda na to, że chyba w końcu im się udało.

Kraj od kilku dni czasu walczy z potężnymi opadami deszczu oraz powodziami. Sprawa jest na tyle poważna, że konieczna już była ewakuacja dwóch miast (Al Ain oraz Fudżajra). Do tego wszystkiego musimy dodać jeszcze grad, który wraz z deszczem nawiedza tereny Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wszystko to wygląda naprawdę nieciekawie. Mieszkańcy kraju donoszą, że nigdy w życiu nie widzieli na terenie ZEA czegoś podobnego. Potężne burze z piorunami, gęste chmury zakrywające szczelnie całe niebo i te opady deszczu i gradu. Skąd jednak te wszystkie drastyczne zmiany pogody?

Oczywiście można winić zmiany klimatyczne na świecie. Przecież zaledwie w tamtym roku pierwszy raz od 37 lat na Saharze spadł śnieg. Czegoś takiego również nie widuje się zbyt często. Są jednak i tacy, którzy twierdzą, że obecna sytuacja na terenie ZEA to skutek działania rządu. Na początku wspominaliśmy o aktywnym „sianiu deszczu” przez władze kraju. W chmurach rozpylano kryształki zoli, które miały przyspieszać kondensacje pary wodnej, co umożliwiło wywołanie sztucznego deszczu. Planowano nawet zbudować „sztuczną górę”, której zadaniem byłoby wpływanie na pogodę na terenie kraju – tutaj chyba jednak na planach się skończyło.

Jeśli winę faktycznie ponoszą świadome działania władz kraju, to efekty przerosły chyba ich najśmielsze oczekiwania.

Źródło: The National

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze