4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Z niektórymi facetami po przeżytym orgazmie dzieje się coś bardzo dziwnego

01 Gru 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Pamiętacie, jak kiedyś opisywaliśmy dla was bardzo dziwną dolegliwość? Mowa o kobiecym zaburzeniu nastroju po stosunku seksualnym. Nie jest to niczym przyjemnym i wiąże się z pewnymi nieprzyjemnościami. Kobiety cierpiące na to na pewno nie przepadają za seksem. Czy jednak wiecie, że są również mężczyźni, którzy z przyczyn zdrowotnych mogą po prostu nie lubić fizycznej miłości? Jest ich wprawdzie bardzo niewielu, jednak nie zmienia to faktu, że to na co cierpią, to jedna z najdziwniejszych rzeczy, z jaką wielu lekarzy miało styczność. Mowa o post-orgasmic illness syndrome (POIS). Niestety nie mamy jeszcze dobrej spolszczonej nazwy, w skrócie chodzi jednak o syndromy chorobowe pojawiające się po przeżytym orgazmie.

Dolegliwości te nie mają jednak wiele wspólnego z męskimi genitaliami. Wśród nich możemy wymienić: dezorientację; brak możliwości wysłowienia się, przeczytania czegokolwiek czy nawet napisania; bóle mięśni; zmęczenie; pieczenie oczu; katar oraz cały szereg symptomów, które normalnie świadczyłyby o grypie. Dolegliwości te mogą utrzymywać się nawet przez tydzień po przeżytym orgazmie.

Po raz pierwszy ta dziwna przypadłość została opisana w 2002 roku i nikt nie wiedział czym ona jest i jak ją leczyć. Od tamtej pory nie zmieniło się aż tak wiele, jednak w ciągu tych niemal 16 lat zdobyliśmy pewną wiedzę. Wszystko zostało szczegółowo opisane w dzienniku naukowym Sexual Medicine Reviews.

Generalnie wyróżniamy dwa typy POIS: wrodzony i nabyty. Oczywiście chyba wszyscy domyślacie się czym one się różnią. Jeden pojawia się już przy pierwszej ejakulacji w życiu mężczyzny, ten drugi zaś pojawia się później. Niezależnie jednak od tego, na który typ POIS cierpi dany osobnik, to wymienione powyżej symptomy pojawiają się u niego po niemal każdym wytrysku.

W medycynie do tej pory opisano jedynie 50 podobnych przypadków. Temat jest więc mało znany i stosunkowo świeży. Nadal nie jesteśmy więc pewni, co jest przyczyną tej nietypowej choroby. Naukowcy mają jednak pewne podejrzenia i są one związane z męskim nasieniem. Mężczyźni cierpiący na POIS mogą być po prostu uczuleni na swoją własną spermę lub na jeden z jej składników.

Inni podejrzewają, że winne mogą być reakcje chemiczne, jakie zachodzą w ciele mężczyzny przeżywającego orgazm. U osób cierpiących na POIS mogą one być po prostu zbyt intensywne. Weźmy na przykład takie uwalnianie się endorfin. Są to opioidy, które produkuje ludzki organizm m.in. w trakcie szczytowania. Opioidy oczywiście stosowane są jako lek przeciwbólowy lecz również często ludzie używają ich do osiągnięcia stanów euforycznych.

Co jednak to wszystko ma wspólnego z wymienionymi wcześniej objawami? Kiedy endorfiny zalewają organizm człowieka w dużych ilościach i nagle znikają, ludzie mogą doświadczać symptomów odstawiania. Rezultat jest całkiem podobny.

Niektórzy eksperci sugerują, że kobiety również mogą doświadczać POIS, jednak nie ma żadnego udokumentowanego przypadku, który mógłby to potwierdzić.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze