4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Wykonano pierwszy na świecie kompletny przeszczep głowy człowieka! Jest tylko jedno ale

23 Lis 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Pamiętacie jeszcze dosyć głośną sprawę dotyczącą przeszczepu ludzkiej głowy? Za wszystkim stał – i nadal stoi – Sergio Canavero. Włoski neurochirurg twierdził, że jeszcze w 2017 roku przeprowadzi on transplantację całej głowy. Tak naprawdę sprawy swego czasu poszły już na tyle daleko, że poznaliśmy nawet ochotnika, który zgłosił się do eksperymentu. Tak, ale to wszystko było dwa lata temu. Od tamtej pory o całej sprawie zrobiło się cicho. Canavero wprawdzie przeprowadził po drodze przeszczep głowy psa, jednak o człowieku więcej nie słyszeliśmy. Czy to oznacza, że cała sprawa zmarła śmiercią naturalną? Nic z tych rzeczy. Włoski neurochirurg nie chce aby o nim zapomniano, dlatego zaczął po prostu działać.

Sam twierdzi, że niedawno udało mu się przeprowadzić pierwszy na świecie przeszczep głowy człowieka. Nie ekscytujcie się jednak za bardzo, ponieważ przeszczepiano głowę z jednego martwego ciała do drugiego martwego ciała. Zdaniem neurochirurga cały zabieg trwał aż 18 godzin, a w jego trakcie odczepiono i przyczepiono rdzeń kręgowy, naczynia krwionośne oraz nerwy. Zabieg odbył się w Chinach na Harbin Medical University. Operacji przewodził dr Xiaoping Ren – specjalista odpowiedzialny m.in. za przeszczep głowy małpy oraz kilku gryzoni.

Dlaczego jednak Chiny? Zdaniem Canavero zarówno w Europie, jak i w USA ludzie są za bardzo przeczuleni na tym punkcie, przez co jego wszystkie działania i przedsięwzięcia są blokowane. Chiny zaś bardzo otwarcie podchodzą do wszystkich nowych eksperymentów i sami przeprowadzają wiele kontrowersyjnych zabiegów.

Tutaj jednak zaczynają się schody. Sergio Canavero narobił sporo szumu wokół siebie, nie przedstawiając jednocześnie żadnych twardych dowodów. Nie napisał sprawozdania z zabiegu, nie ma żadnych zdjęć i nie ma po prostu nic. Mamy tylko jego słowo i masę udzielonych wywiadów. Pełna relacja i dokumentacja zabiegu mają jednak podobno zostać udostępnione za kilka dni. Pozostaje nam więc tylko czekać.

Jeśli to wszystko co powiedział neurochirurg to prawda, jesteśmy z pewnością o kilka kroków bliżej przeprowadzenia podobnej operacji na żywym człowieku. Niestety nie stanie się to jeszcze w 2017 roku, jak twierdził poprzednio Sergio Canavero.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze