4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Wybrano młodzieżowe słowo roku 2017. Nie uwierzycie, które z nich wygrało

16 Gru 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Pamiętacie jeszcze zeszłoroczny plebiscyt na młodzieżowe słowo roku i jego zwycięzców? Pierwsze miejsce zdobyło wtedy słowo „sztos” z imponującym wynikiem ponad 180 głosów. Przy okazji plebiscytu powstało wtedy mnóstwo definicji, które trafiły do „młodzieżowego słownika”. Wśród opisanych słów znalazł się m.in. wspomniany wcześniej sztos, ale nie tylko. Eksperci przygotowali też definicje słów takich, jak: Janusz, Grażyna czy Seba. Od ogłoszenia tamtych wyników minął już rok, przyszła więc pora na kolejną edycję konkursu.

W tegorocznym plebiscycie oddano ponad 5 tysięcy głosów. Najwięcej z nich zdobyło znów słowo sztos – mogło ono pochwalić się wynikiem 417 głosów. Był to jednak ubiegłoroczny zwycięzca, organizatorzy postanowili więc wyeliminować go z konkursu. Kolejnym kandydatem do pierwszego miejsca było słowo „dwudzionek”, z wynikiem 269 zdobytych głosów. Zostało ono jednak również zdyskwalifikowane.

„To słabo akceptowany purystyczny pomysł, wyśmiewany już przez Juliana Tuwima, który uważał, że weekendu niczym zastępować nie trzeba”

– czytamy na stronie Sjp.

Pierwsze miejsce przypadło więc słowu „XD”, które mogło pochwalić się wynikiem 227 zdobytych głosów. Jest to więc najpopularniejszy wyraz wśród młodzieży w całym 2017 roku. Serdecznie gratulujemy!

„Powstał jako połączenie liter symbolizujące graficznie uśmiech. Jest więc znakiem ikonicznym. XD, dziś zapisywane także „iksde”, należy głównie do języka pisanego mediów społecznościowych, ale pojawia się również w języku mówionym. W polszczyźnie rozpowszechnił się prawdopodobnie kilka lat temu. W angielskojęzycznej sieci XD funkcjonuje od roku 2003”

– czytamy Sjp.

Przyznano również nagrody w kategoriach: najciekawszy neologizm i najciekawsza metafora. Tutaj jednak nie decydowała liczba oddanych głosów. Największym zainteresowaniem wśród ekspertów cieszyło się słowo „smartwica” (zapisywane także, jako smartfica).

Kolejna nazwa chorobliwego uzależnienia od telefonu komórkowego. Jest to propozycja sugestywna, świadcząca o znajomości polskiego słowotwórstwa, niestety nierozpowszechniona

– tłumaczą specjaliści.

Wśród neologizmów wyróżniono czasownik „odjaniepawlić/odjaniepawlać się” w znaczeniu zdarzyć się niespodziewanie.

„Ten czasownik jest używany powszechnie nie jako bluźnierstwo czy wyraz antykościelnej fobii, lecz raczej naturalna reakcja na wszechobecny w przestrzeni publicznej zewnętrzny kult. Młodzież i slang młodzieżowy reagują buntem na różne narzucane publicznie narracje: prawicowe i lewicowe, religijne i liberalne”

– tłumaczą specjaliści z Sjp.

Jeśli chodzi zaś o neosemantyzmy wybrano rzeczownik „pocisk” oraz pokrewny czasownik „pocisnąć kogoś”.

„Pocisk to cięta riposta lub wypowiedź pogrążająca przeciwnika. Cała komunikacja młodzieży to kultura pocisków”

– czytamy na stronie Sjp.

I to by było chyba na tyle. Zadowoleni z wyników?

Źródło: SJP

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze