4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Trasy się nie zmieniają, technologia idzie do przodu a samoloty latają coraz dłużej – dlaczego tak jest?

25 Sie 2017
TECHNOLOGIA
autor: Bartek Faryna

Technologia cały czas idzie do przodu, do użycia wprowadzane są coraz to nowsze typy maszyn, a w życie wchodzą coraz to nowsze rozwiązania. Ogólnie wszystko powinno wyglądać coraz lepiej. Dlaczego więc lot z Nowego Jorku do Houston, trwał kiedyś 2 godziny i 37 minut, a teraz zajmuje aż 3 godziny i 50 minut? Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym? Jeśli regularnie latacie na danej trasie od kilkunastu lat, to na pewno sami zauważyliście różnicę w czasie lotu. Dlaczego jednak tak jest? Czy nie przeczy to wszelkim zasadom logiki? Okazuje się, że nie i jest na to całkiem dobre wytłumaczenie.

Słowo klucz to „popularność”. Jeszcze 20 lat temu samoloty nie cieszyły się aż tak dużą popularnością, jak teraz. Ruch lotniczy zdecydowanie się zwiększył, przybyło nowych linii, przybyło nowych tras i przybyło nowych maszyn. Przybyło oczywiście również pasażerów. Jednym czego nie przybyło – a przynajmniej nie tyle, ile byłoby potrzebne, to nowe pasy startowe, nowe lotniska itd. Najbardziej oblegane porty lotnicze miewają czasem problem z obsłużeniem tak dużej liczby pasażerów i samolotów.

Co jednak jest najciekawsze, różnice w czasie przelotu mogą pojawić się nawet na tej samej trasie u różnych przewoźników. O co więc chodzi? Linie lotnicze po prostu chcą być punktualne, aby nie płacić później wysokich kar za opóźnienia. Przewoźnicy wolą więc odpowiednio wydłużyć przewidywany czas lotu, a i tak wylądować wcześniej niż było w planach. Jest jeszcze jedna przyczyna. Piloci po prostu latają wolniej niż kiedyś. Jest to odgórne zarządzenie od przełożonych. Dzięki temu samoloty zużywają znacznie mniej paliwa, a więc linie lotnicze wychodzą zdecydowanie na plus.

Następnym razem nie dziwcie się więc, że wasz samolot dotarł na miejsce dużo przed czasem.

Pasjonujesz się technologią i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Telegraph 

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze