4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Trafił do szpitala z podejrzeniami zatrucia – oto co lekarze znaleźli w jego żołądku

03 Gru 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Pamiętacie jeszcze opisywaną przez nas niedawno historię, w której główną rolę zagrało coś, co zalegało w żołądku naszego bohatera? Była to naprawdę nietypowa i bardzo nieprzyjemna sprawa. Lekarze nie mogli wyjść ze zdziwienia, kiedy w końcu odkryli przyczynę bólów brzucha. No właśnie – bólów brzucha, bo od tego wszystko się zaczęło. Nie inaczej jest również w przypadku naszego dzisiejszego bohatera. Tym razem będzie nim 35-letni mieszkaniec Indii, a konkretnie jednego ze stanów Madhya Pradesh. Jest to mężczyzna znany jako Maksud Khan, z zawodu taksówkarz.

Pewnego dnia nawiedziły go bardzo silne bóle brzucha, popędził więc szybko do szpitala, ponieważ dolegliwość uniemożliwiała mu normalne funkcjonowanie. Pierwsze podejrzenia lekarzy padły na silne zatrucie, o które nietrudno w Indiach. Postanowili jednak zrobić prześwietlenie i wtedy właśnie odkryli coś, czego nigdy wcześniej w życiu nie widzieli. W żołądku Khana znajdowało się istne złomowisko – i nie chodzi tutaj o „śmieciowe jedzenie” ale o prawdziwe metalowe przedmioty.

Było tego w przybliżeniu około 7 kilogramów. Wśród tych „skarbów” znalazły się 263 monety, około 100 gwoździ a nawet żyletki. Khan przyznał się, że często połykał monety, które dostawał od swoich klientów. Lekarze od razu zaczęli podejrzewać u niego łaknienie spaczone (pica). Jest to zaburzenie polegające na pojawianiu się apetytu na rzeczy, które wcale nie są przeznaczone do jedzenia. Wyróżniamy kilka rodzajów dolegliwości. Można wśród nich wymienić ot choćby geofagię – polegającą na spożywaniu gleby – czy pagofagię – polegającą na kompulsywnym spożywaniu lodu.

Nie ma jeszcze fachowego określenia na łakomczucha, który upodobał sobie metalowe przedmioty. Jednak Khan nie jest sam w swoim nieszczęściu. Swego czasu kogoś podobnego opisywaliśmy, jako jednego z ludzi obdarzonych niezwykłymi zdolnościami. Mowa o Panu Wszystkojadzie (fr. Monsieur Mangetout). Ten jadł jednak nie tylko metal. Jego przysmakami była również guma, szkło a nawet drewno.

Pica wprawdzie może brzmi niegroźnie, jednak w rzeczywistości jest dość niebezpieczna dla zdrowia. Weźmy choćby jedzenie żyletek praktykowane przez Khana. Oprócz tego taki smakosz może spodziewać się zaparcia, blokad układu pokarmowego, uszkodzeń zębów a także zatrucia.

Pica zazwyczaj dotyka kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby upośledzone umysłowo. Pewnie sami jako dziecko zajadaliście się dziwnymi rzeczami, takimi jak ziemia, kredki woskowe czy nawet odpadający tynk w łazience.

Na szczęście naszego bohatera nie spotkały żadne konsekwencje zdrowotne. Khan zaś obiecał, że postara się pozbyć głupiego nawyku.

Na koniec warto wspomnieć, że to co teraz zostałoby zdiagnozowane, jako geofagia kiedyś było społecznie akceptowalne. Na przykład w latach 50-tych ubiegłego wieku w stanie Alabama całkiem normalnym było jedzenie gliny. Można było kupić nawet torebki pełne przysmaku w lokalnych sklepikach i nikt nie widział w tym nic dziwnego.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze