4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Tajemniczy przybysz spoza Układu Słonecznego może w rzeczywistości być „statkiem obcych” – uważają naukowcy

13 Gru 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Pamiętacie jeszcze wielki szum wokół przybysza z innego układu planetarnego? Mowa o Oumuamua – podłużnej planetoidzie o lekko czerwonawym zabarwieniu. Z poprzedniej porcji informacji mogliśmy poznać m.in. długość oraz szerokość tajemniczego gościa. Wynosiły one kolejno 400 oraz 40 metrów. Na początku badacze uważali, że może to być kometa. Jednak całkowity brak ogona wykluczył tę możliwość. Ostatecznie stanęło na tym, że Oumuamua to po prostu bardzo dziwna asteroida. Niektórym badaczom coś nadal tutaj jednak nie pasowało i postanowili wysnuć kilka bardzo ciekawych teorii. Tak więc część środowiska naukowego – zaangażowana w projekt SETI (ang. Search for Extra-Terrestrial Intelligence) – uważa, że tajemniczy przybysz może w rzeczywistości mieć obce pochodzenie. Tak właśnie, przy jego tworzeniu mogły brać udział obce cywilizacje. Skąd jednak takie wnioski?

Przede wszystkim chodzi o kształt. Naturalnie ukształtowane planetoidy po prostu tak nie wyglądają. Pewną ciekawostkę można wyczytać również w wypowiedzi z roku 2015 udzielonej przez Yuri Milnera – rosyjskiego miliardera zaangażowanego w projekt SETI. Według niego tak właśnie powinny wyglądać obiekty, których zadaniem jest pokonywanie jak największych odległości międzygwiezdnych. „Cygarowaty” kształt znacznie zmniejsza możliwość kolizji z innymi ciałami niebieskimi. Dodatkowo podłużny kształt zmniejsza ewentualne tarcie powstałe w trakcie pokonywania chmur pyłów oraz gazów.

Oumuamua jest więc wciąż bacznie obserwowana oraz badana. W tej chwili znajduje się od Ziemi w odległości około dwóch jednostek astronomicznych (AU), a więc w przybliżeniu 300 mln km. Od dzisiaj (12 grudnia) tajemniczy gość nasłuchiwany jest nawet przez największy radioteleskop na świecie w czterech różnych pasmach – od 1 do 12 GHz.

Nawet jeśli ni uda się znaleźć żadnych śladów ingerencji obcych cywilizacji, to takie obserwacje dadzą nam większe pojęcie na temat pochodzenia tajemniczego obiektu. Będziemy w stanie ustalić również jego przybliżony skład, sprawdzić czy zawiera w sobie wodę oraz jakie gazy go otaczają.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Independent

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze