4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Ta planeta pozasłoneczna jest tak niezwykła, że jeszcze nigdy wcześniej nie widzieliśmy nic podobnego

05 Gru 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Astronomowie co jakiś czas odkrywają nowe planety pozasłoneczne, które zaskakują ich na swój sposób. Jedną z nich na pewno była pewna egzolaneta znajdująca się w gwiazdozbiorze Centaura – posiadała ona bowiem aż 3 gwiazdy macierzyste. Nie inaczej było również w przypadku naszego dzisiejszego bohatera – planety nazwanej roboczo WASP-18b. Jest ona oddalone o całe 325 lat świetlnych od Ziemi i jest bardzo nietypowa. Naukowcy zgodnie przyznają, że nie mieliśmy jeszcze nigdy do czynienia z czymś podobnym. Co jednak takiego dziwnego skrywa w sobie WASP-18b? Jej atmosfera dosłownie wypełniona jest tlenkiem węgla.

Masa WASP-18b przekracza masę Jowisza 10-krotnie. Dodatkowo planeta znajduje się bardzo blisko swojej gwiazdy macierzystej. Pełne przejście po jej orbicie zajmuje WASP-18b zaledwie 23 godziny. Te dwa ciała niebieskie dzieli bowiem dystans zaledwie 3,1 mln km – jest to dystans 50-krotnie mniejszy od tego, który dzieli Ziemię od Słońca. Tego typu planety znane są pod nazwą „gorący Jowisz”. Jest to klasa planet pozasłonecznych, gazowych olbrzymów, których orbita położona jest bardzo blisko macierzystej gwiazdy

W górnej warstwie atmosfery WASP-18b – stratosferze – znajduje się niesamowicie gorący tlenek węgla, zaś w jej niższej warstwie – troposferze – tlenek węgla jest już znacznie chłodniejszy. Obserwacje wykazały również, że WASP-18b zawiera aż 300 razy więcej pierwiastków ciężkich niż jakikolwiek znany nam gazowy olbrzym. Wygląda więc na to, że w trakcie swojego powstawania planeta musiała pochłonąć całkiem sporo formacji lodowych. Co za tym idzie musiała ona zacząć swój „żywot” daleko od swojej gwiazdy macierzystej, a dopiero później przemieścić się w jej okolicę.

Na chwilę obecną trwają dalsze obserwacje. Być może dowiemy się jeszcze niejednej ciekawe rzeczy dotyczącej WASP-18b.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze