4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Po raz pierwszy w Tatrach udało się sfilmować „śnieżne tornado” – zobaczcie to na własne oczy

15 Gru 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Nasze polskie góry naprawdę potrafią zaskakiwać. Raz w trakcie wędrówek możemy natknąć się na tzw. Widmo Brockenu – o którym już kiedyś dla was pisaliśmy – a innym razem możemy zobaczyć najprawdziwszą trąbę śniegową. Takie szczęście w nieszczęściu miał Pan Michał Bielaś podczas swojej wędrówki w Tatrach. Zapewne wszyscy doskonale pamiętacie huraganowe wiatry, które niedawno nawiedziły południe naszego kraju. To własnie w trakcie ich trwania powstało to, co możecie oglądać poniżej. Czym jednak dokładnie jest trąba śniegowa i czym różni się od trąby powietrznej?

Na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie. Trąba śniegowa jest jednak przede wszystkim znacznie mniej gwałtowna, ponieważ w jej przypadku prędkość wiatru rzadko kiedy przekracza 100 km/h. Powstają jednak w całkiem podobny sposób – chodzi oczywiście o różnicę ciśnień i temperatur. W ubiegłą niedzielę – czyli wtedy kiedy zostało nakręcone wideo – w Tatrach było niemal bezchmurnie, Słońce ogrzewało więc grubą warstwę śniegu. W pewnym momencie podłoże zaczęło gwałtownie pozbywać się ciepła i oddawać je do atmosfery. Jednak tuż nad tym wszystkim znajdowało się powietrze chłodniejsze, o obniżonym ciśnieniu. Na skutek różnicy ciśnienia i temperatury powietrze zaczęło wirować, a następnie zasysać i unosić śnieg do góry. Tak właśnie powstała trąba śniegowa.

Pan Michał Banaś miał naprawdę niesamowite szczęście, ponieważ właśnie on prawdopodobnie jako pierwszy uwiecznił to zjawisko na wideo w naszych polskich Tatrach. Nikomu wcześniej się to nie udało – a przynajmniej nikt wcześniej nie chwalił się tym w sieci. Dlatego serdecznie gratulujemy!

Trąba śniegowa została uchwycona przez Pana Michała w drodze na Halę Gąsienicową. Kiedy wraz z narzeczoną zobaczyli, że warunki zaczynają się znacznie pogarszać, zdecydowali się zawrócić w dół szlaku. Wtedy właśnie ujrzeli tę oto trąbę, którą również wy możecie podziwiać poniżej.

Źródło: Michał Bielaś – Facebook

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze