4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Oto pierwszy na świecie człowiek, który edytował swoje własne DNA

21 Lis 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Pierwsza na świecie próba edytowania DNA żywego człowieka za pomocą metody CRISPR nie odbyła się w jakimś uniwersyteckim szpitalu, nie była przeprowadzona w żadnym szczelnym laboratorium i nie dostała grantu w wysokości 100 milionów dolarów. Zamiast tego została przeprowadzona w małym zatłoczonym pomieszczeniu w San Francisco, przed grupą 30 osób zainteresowanych tematem. Josiah Zayner – zapamiętajcie to imię i nazwisko, ponieważ ten człowiek pokazał światu, że się po prostu da. Pokazał że można zrobić to szybciej, prościej i bez zbędnych komplikacji. Pokazał że w końcu możemy przestać być niewolnikami swoich własnych genów i możemy zacząć wybierać, jacy chcemy być.

Cały proces nie był wcale tak skomplikowany, jak twierdzą niektórzy naukowcy. Została użyta tutaj metoda edycji DNA zwana CRISPR/Cas9. Jak tłumaczy sam Josiah na swoim blogu, wziął on po prostu trochę DNA zawierającego enzym Cas9 oraz przewodnik RNA (gRNA) nakierowany na pierwszy ekson genu miostatyny. Przygotował zastrzyk, wbił igłę w ramię i to w zasadzie tyle. Ogólnie cel jest taki, aby miostatyna po prostu przestała pełnić swoją funkcję i została usunięta. Jak wiadomo, miostatyna m.in. hamuje nasze mięśnie przed nadmiernym wzrostem. Kiedy więc przestanie ona działać – mięśnie zaczną rosnąć.

Oczywiście Zayner nie otrzyma przez to super siły, a przynajmniej nie stanie się to od razu, jednak nie taki był cel eksperymentu. Celem było – jak już wcześniej wspomnieliśmy – pokazanie, że się da.

Nie jest on jednak naukowcem samozwańcem z ulicy. Jego historia jest dosyć barwna. Pracował już m.in. dla NASA – był częścią zespołu, którego zadaniem było stworzenie bakterii, która mogłaby pomóc w utrzymywaniu życia na Marsie.

Wszystko to może i brzmi nieco kontrowersyjnie. Przecież wielkie instytucje już od 2008 roku prowadzą badania, których celem jest upowszechnienie edycji genów u dorosłych ludzi. Josiah Zayner twierdzi jednak, że to wszystko idzie za wolno i z takim tempem ludzie żyjący obecnie nigdy nie będą mieli dostępności do tej metody. Josiah chce po prostu zmienić świat i idzie mu to całkiem nieźle.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLSJosiah Zayner BLOG

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze