4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Niesamowite spotkanie Wenus i Jowisza już niebawem, aby je zobaczyć nie potrzebujesz teleskopu

11 Lis 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Nie macie co robić w niedzielny lub poniedziałkowy poranek? Zamierzacie dzisiaj ostro zabalować i dopiero nad ranem będziecie wracać do domu? W takim razie koniecznie spójrzcie w niebo! Nadszedł bowiem ten wyjątkowy czas, kiedy Wenus i Jowisz układają się na niebie w jednej linii. Koniunkcja tych dwóch planet określana jest, jako największa gratka w kalendarzu wydarzeń astronomicznych całego roku.

Obserwatorzy z Polski nie mają jednak najłatwiejszego zadania. Te dwa ciała niebieskie będą widoczne dopiero tuż przed świtem. Do największego zbliżenia obydwu planet dojdzie około godziny 9:15, a wtedy będzie u nas już całkowicie jasno. Jeśli więc nie posiadacie odpowiedniego sprzętu, to musicie się wysilić i wyjść na zewnątrz o tej 6 rano – wtedy dokonacie obserwacji gołym okiem. Obydwa ciała niebieskie pojawią się na wysokości około 3-4 stopni tuż nad wschodnim horyzontem. To właśnie tam powinniśmy kierować swój wzrok, jeśli chcemy je namierzyć. Oczywiście nie sposób będzie je przegapić. Wenus i Jowisz są bowiem jednymi z najjaśniejszych obiektów na naszym niebie.

Miłą niespodzianką jest to, że nawet portal społecznościowy Facebook zainteresował się wydarzeniem i przypominał o nim swoim użytkownikom. Logując się dzisiaj mogliśmy przeczytać:

Jutro wcześnie rano planety Wenus i Jowisz miną się na niebie. Obudź się przed wschodem słońca, aby doświadczyć tej niesamowitej chwili.

Jeśli przegapicie niedzielny poranek, zawsze będziecie mogli skorzystać z poniedziałkowego pokazu. Naszych głównych bohaterów możecie spodziewać się dokładnie w tym samym miejscu i o tej samej godzinie co dnia poprzedniego.

Życzymy udanych łowów!

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Urania

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze