4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Na wysepce na środku Wisły w Warszawie znalazło się stado owiec. Co one tam w ogóle robią?

22 Gru 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Mieszkańcy Warszawy już niemal od tygodnia mogą podziwiać bardzo niezwykły obraz. W okolicach mostu Gdańskiego znajduje się pewna wysepka, na której pasą się owce. Pewnie wiele przechodzących tamtędy osób zachodziło w głowę, co zwierzęta robią w środku Warszawy w takim miejscu i jak w ogóle dostały się na wyspę? Już spieszymy z wyjaśnieniami. Owce trafiły tam w określonym celu. Ich zadaniem jest zjadanie trawy, przez co pomagają okolicznym ptakom.

To część programu Life+, którego celem jest ochrona lęgowisk dzikich ptaków w centrum miasta. Organizatorom akcji chodzi głównie o sieweczkę oraz rybitwy. Dzięki programowi przywrócone zostaną dzikie łąki i sztuczne wyspy na rzece. Sieweczki wiją gniazda w miejscach, gdzie trawa jest niska. Niestety regularne wykaszanie na wyspie wiązało się z niezwykle wysokimi kosztami. Trudno również było to wszystko zorganizować z logistycznego punktu widzenia – transport maszyn, ludzi itd. Postanowiono więc o pomoc poprosić owce.

Na chwile obecną zwierząt jest 20. Wkrótce mają jednak pojawić się dodatkowe egzemplarze, które zasilą szeregi trawożernych stworzeń już przebywających na wyspie. Wszystkie owce pochodzą z jednej z podwarszawskich hodowli, a na wyspę dostały się promem. Zwierzęta posiadają zadaszoną wiatę, dzięki której deszcze nie jest im straszny.

Owce są też regularnie doglądane przez właściciela, który dba o ich dobro i zapewnia im wszystko, co jest niezbędne do życia. Jeśli pomysł wypali i okaże się sukcesem, to możecie spodziewać się kolejnych stad w innych miejscach stolicy.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Zieleń Warszawska – Facebook

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze