4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Mamy rekord świata! To dziecko spędziło 24 lata zamrożone, jako embrion, zanim przyszło na świat

21 Gru 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Kiedy Tina Gibson wyszła za mąż siedem lat temu, doskonale zdawała sobie sprawę z tego, że nigdy nie będzie miała dziecka w naturalny sposób. Jej mąż, Benjamin Gibson, choruje bowiem na mukowiscydozę, która często czyni mężczyzn bezpłodnymi. Para zdecydowała więc, że któregoś dnia po prostu adoptują dziecko. Najpierw chcieli jednak zapewnić dom tymczasowy dla innych dzieci i zająć się ich wychowaniem. To wszystko miało trwać do momentu, aż sami poczują się gotowi na przyjęcie nowego członka rodziny w swoje szeregi.

W zeszłym roku – w trakcie „wychowankowej przerwy” – ojciec Tiny powiedział im o czymś, co powszechnie zwane jest „adopcją embrionalną”. Para bardzo zainteresowała się tematem i postanowiła dowiedzieć się czegoś więcej. Po zasięgnięciu języka tu i ówdzie Tina złożyła w końcu odpowiednie podanie z prośbą o adopcję w sierpniu 2016 roku. Szybko dostała aż trzy różne propozycje. Lekarz poczuł się jednak zobowiązany, aby poinformować ją, że wybór jednego z „kandydatów” może uczynić ją światową rekordzistką. No i w końcu kobieta zdecydowała się podjąć ryzyko. Jak widać opłaciło się, bo 25 listopada urodziła w pełni zdrową dziewczynkę, której nadała imię Emma.

Pracownicy The National Embryo Donation Center w Knoxville (stan Tennessee w USA) – placówki, która pomogła Tinie zajść w ciążę – stwierdzili, że kobieta jest obecnie światową rekordzistką jeśli chodzi o przyjęcie najstarszego embrionu. Był on bowiem zamrożony przez 24 lata – a dokładnie trafił „do lodówki” 14 października 1992 roku, a wyciągnięto go z niej 13 marca 2017 roku.

Niestety eksperci zwrócili od razu uwagę na kilka nieścisłości. Tak naprawdę nie wiemy, czy Tina rzeczywiście ma na swoim koncie rekord świata. Tego typu kliniki nie mają obowiązku informowania organów administracyjnych o wieku przechowywanych embrionów. Jedynie muszą zdawać sprawozdania z przeprowadzanych u siebie z sukcesem zabiegów zapłodnienia. Wychodzi więc na to, że nikt nie jest rekordzistą w tej dziedzinie.

Zdania oczywiście są podzielone. Inni eksperci uważają bowiem, że wcześniejszy rekord został ustanowiony w 2011 roku w Nowym Jorku. Wtedy to na świat przyszedł zdrowy chłopiec z embriony, który został zamrożony 20 lat wcześniej.

Niezależnie jednak od wszystkiego, zabieg udał się w 100% a Tina jest teraz posiadaczką cudownego zdrowego dziecka. Serdecznie gratulujemy!

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze