4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Jechał pociągiem z Wiednia do Warszawy. Po wyjściu z wagonu zauważył u siebie bolesne zaczerwienienia – co to było?

02 Gru 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Często podróżujecie pociągami? Wiele osób wybiera ten właśnie środek transportu, ponieważ zawsze można skorzystać z toalety, wyjść na korytarz i rozprostować nogi, skorzystać z bufetu w trakcie podróży, czy nawet wybrać wagon sypialny i porządnie odpocząć. Właśnie na to ostatnie zdecydował się pan Marek, którego historię postaramy się dzisiaj dla was opisać. 23 października tego roku podróżował on z Wiednia do Warszawy pociągiem PKP Intercity w wagonie sypialnym. Niestety już godzinę po opuszczeniu składu pan Marek zauważył na swojej skórze bolesne i swędzące zaczerwienienia.

Na początku wydawało mu się, że to jakaś reakcja alergiczna i wszystko szybko minie. Niestety zaczerwienienia utrzymywały się przez długi czas, a więc nasz bohater udał się do dermatologa. Na miejscu okazało się, że plamy oraz ból spowodowane są ukąszeniami pluskiew. Tak właśnie, a wszystko zdarzyło się w pociągu. Pan Marek wysłał odpowiednie zażalenie do PKP Intercity, składając jednocześnie reklamację i domagając się zwrotu kosztów podróży oraz leczenia. Niestety do chwili obecnej nie otrzymał żadnej odpowiedzi.

Rzeczniczka PKP Intercity stwierdziła natomiast, że spółka ma 30 dni na rozpatrzenie zażalenia i robi to z niezwykłą dokładnością. Sprawą pana Marka jeszcze się nie zajęli, jednak na pewno przyjdzie na nią czas. Pan Marek podkreśla, że ma obywatelstwo austriackie, dlatego też żadna z przychodni ani szpital w Białymstoku nie zaoferowała mu pomocy – musiał udać się do specjalisty prywatnie.

Jeśli jednak chodzi o same pluskwy, to stały się one ostatnimi czasy naprawdę poważnym problemem. Można śmiało powiedzieć, że cofamy się do czasów, kiedy stworzenia te nie zostały jeszcze tak mocno wytępione. W krajach rozwiniętych od dłuższego czasu nie było bowiem z nimi problemów – aż do teraz. Możecie znaleźć je właśnie w pociągach, w hostelach czy nawet w swoich własnych łóżkach. Należy szukać ich zwykle w zagłębieniach oraz szczelinach łóżka. Żywią się krwią człowieka co kilka dni.

Samica w swoim życiu składa od 250 do 500 jaj. Okres rozwoju od jaja do dojrzałej pluskwy w temperaturze pokojowej trwa około 1-2 miesiące. W razie braku żywiciela pluskwy są w stanie przetrwać nawet kilka miesięcy – wszystko dzięki umiejętności wprowadzenia się w stan hibernacji. Obecnie zwalcza się pluskwy za pomocą skrajnych temperatur. Możemy więc do tego użyć suchego lodu albo bardzo gorącego powietrza. Kiedy pluskwy czują się zagrożone, zaczynają wydzielać charakterystyczny zapach podobny do zapachu gnijących malin – m.in. po tym możecie zorientować się o ich obecności.

Źródło: WP

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze