4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Jak długo trwałą najdłużej utrzymująca się tęcza? Nowy rekord właśnie został pobity

07 Gru 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Wiedzieliście, że mierzy się długość trwania tęczy i bije się w ten sposób rekordy? Wiele osób nie ma o tym pojęcia, jedną z nich jest Chou Kun-hsuan, profesor Uniwersytetu Kultury Chińskiej, który zdołał udowodnić, że widział zjawisko, które utrzymywało się na niebie aż przez 9 godzin. Wszystko miało miejsce dnia 30 listopada w górach w okolicy miasta Tajpei, stolicy Tajwanu. Kolorowy łuk pojawił się na niebie o godzinie 6:57 a zniknął dopiero o 15:55. Zabrakło więc tylko 2 minut, aby tęcza utrzymywała się przez całe 9 godzin.

Zdaniem specjalistów wszystko to spowodowane było porą monsunową, która utrzymuje się w północnym Tajwanie. Tamtego dnia nad stolicą panował całkowity spokój, ponieważ nie wiał nawet najmniejszy wietrzyk. Dzięki temu ruchy powietrza zostały zredukowane do minimum, a co za tym idzie tęcza miała szansę utrzymać się tak długo.

Zobaczcie to wszystko sami na wideo, która stanowiło dowód.

Chou Kun-hsuan szczerze przyznaje, że nie miał zielonego pojęcia o pobitym rekordzie. Poprzedni najlepszy wynik nie został pokonany od roku 1994, kiedy to w brytyjskim Sheffield tęcza utrzymywała się na niebie około 6 godzin. Chiński naukowiec planuje zgłosić wydarzenie do Księgi rekordów Guinnessa w kategorii najdłużej widzialna tęcza na świecie.

Źródło: Business Insider

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze