4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Głowy do góry – Orionidy zasypią nasze niebo już w ten weekend. Będzie na co popatrzeć!

20 Paź 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Pamiętacie jak na początku tego miesiąca pisaliśmy dla was o tym, że październik to prawdziwy miesiąc spadających gwiazd? Mamy nadzieję, że się nie zawiedliście i że zechcecie również wziąć z nami udział w ostatnim z tych niezwykłych wydarzeń w tym miesiącu. Mieliśmy więc już Drakonidy, Taurydy Południowe a teraz przyszła pora na Orionidy. Najlepiej obserwować je w nocy z piątku (20) na sobotę (21), a więc po prostu dzisiaj. Eksperci zalecają zacząć wypatrywanie najwcześniej o 23:30 – oczywiście cokolwiek jesteście już w stanie dostrzec kiedy po prostu zrobi się ciemno.

Dzisiejsza noc szczególnie sprzyja obserwacji ze względu na fazę księżyca – znajduje się on obecnie w nowiu (przeciwieństwo pełni), a więc noce są wyjątkowo ciemne. Oczywiście tylko na terenach wiejskich oddalonych od dużych miast, gdzie własnie radzimy wam przeprowadzać obserwacje. Jeśli wasza okolica będzie bowiem za bardzo zanieczyszczona światłem, to niestety możecie tylko pomarzyć o zobaczeniu dużej liczby meteorów.

Orionidy spadają już od jakiegoś czasu, a mają to robić aż do 7 listopada. Dzisiejszej nocy przypada jednak ich maksimum. ZHR (Zenitalna Liczba Godzinna) w przypadku Orionidów ma wynosić od 25 do 35 spadających gwiazd na godzinę. Radiant roju znajduje się na pograniczu konstelacji Oriona i Bliźniąt, tam też o północy musimy skierować nasz wzrok – czyli mocno na wschód, niewiele ponad linią horyzontu. Najbardziej dogodną godziną do obserwacji będzie 2 w nocy.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze