4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Dlaczego w trakcie snu tak często obracamy się z boku na drugi bok?

26 Lis 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Na pewno każdy z was doskonale to zna: kładziecie się do łóżka, nie chce wam się spać, położyliście się tylko dlatego „bo wypada” i chcielibyście przespać chociaż te 7 godzin, jednak za nic nie udaje wam się zasnąć. Próbujecie więc na plecach, potem przerzucacie się na brzuch, jeden bok, drugi bok i w końcu udaje wam się zasnąć. Kiedy jednak się budzicie, odkrywacie, że jesteście w zupełnie innej pozycji niż w trakcie zasypiania. Wygląda więc na to, że musieliście „wiercić się” przez sen. Czy jednak zastanawialiście się kiedykolwiek po co właściwie obracamy się w łóżku?

Badacze z Sydney postanowili zgłębić ten temat i przeprowadzić kilka obserwacji. Okazało się, że „wiercenie się” w nocy to nie tylko kwestia komfortu, ale czynność ta ma również swoje praktyczne zastosowanie. Kojarzycie stan, kiedy leżycie bardzo długo w jednej pozycji – na przykład czytając książkę, czy oglądając film – i niektóre z waszych części ciała zaczynają drętwieć, albo łapią was skurcze? Nocne obracanie służy właśnie temu aby wszystkie wymienione wcześniej dolegliwości się nie pojawiły. Leżąc w jednej pozycji możemy zatamować dopływ krwi do danej części ciała i jeśli taki stan potrwałby kilka godzin, to wszystko mogłoby się źle skończyć.

Jako wyjaśnienie posłużyli się tutaj przykładem osób sparaliżowanych lub będących w śpiączce. Zaleca się co jakiś czas ruszanie częściami ciała takiej osoby, aby nie „zastały” się one w miejscu. Podczas snu wygląda to całkiem podobnie.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że nie obracamy się przez całą noc, a jedynie w pewnej konkretnej fazie. Mowa tutaj o fazie głębokiego snu. W trakcie fazy REM – kiedy śnimy – nasze ciało zostaje sparaliżowane. Poruszaliśmy już ten temat przy okazji wyjaśniania zjawiska „paraliżu sennego”. Jeśli więc chcecie go zgłębić, to zapraszamy do jednego z naszych poprzednich wpisów.

Należy jednak pamiętać o tym, że „co za dużo to nie zdrowo”. Jeśli więc na przykład wasz partner skarży się, że w nocy bez przerwy zmieniacie swoją pozycję, może warto udać się na konsultacje do specjalisty. Taki stan to też nic dobrego.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: ABC Science

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze