4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Dlaczego lepiej nie wyłączać wentylacji kiedy lecimy samolotem?

03 Wrz 2017
TECHNOLOGIA
autor: Bartek Faryna

Wakacje dobiegają końca. Kończą się wyjazdy, urlopy i podróże samolotem. Jeśli chociaż raz w życiu zdarzyło wam się korzystać z tego środka transportu, to na pewno zauważyliście kilka intrygujących rzeczy, które mogły was zaciekawić. Na przykład dlaczego okna w samolocie zawsze są zaokrąglone? Dlaczego zawsze w trakcie startu i lądowania muszą one być odsłonięte? No i w końcu dlaczego na pokładzie samolotu jest tak strasznie zimno? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie oczywiście na łamach naszego portalu. Dzisiaj jednak zajmiemy się czymś nieco innym.

Czy w trakcie lotu zwróciliście może uwagę na wentylację w samolocie? Na ogół pracuje ona na pełnych obrotach i niektórym może przeszkadzać. Dlatego też część podróżujących decyduje się na jej wyłączenie. Jest to niestety duży błąd i nie powinniśmy tego robić. Dlaczego? Wszystko oczywiście w trosce o nasze zdrowie. Pewnie zdajecie sobie sprawę, że samolot to zamknięta i szczelna konstrukcja. Powietrze którym oddychamy na pokładzie to powietrze, które zabraliśmy jeszcze z ziemi plus powietrze, które dostaje się do środka przez systemy wentylacyjne.

Pokonuje ono w ten sposób drogę z silników, przez filtry aż do kabiny mieszając się z „zastanym” powietrzem zabranym jeszcze z ziemi. Dlaczego jednak wyłączenie wentylacji może zapewnić nam choroby, podczas gdy przecież powietrze z nawiewu jest chłodne – to ono więc powinno powodować choroby. Jest ono jednak filtrowane. Eksperci są zdania, że owe filtry wyłapują aż 99,4% mikroorganizmów z powietrza. Jeśli mamy więc włączony nawiew, jesteśmy względnie bezpieczni.

Jeśli więc następnym razem będzie wam zimno w trakcie lotu, to po prostu lepiej się przygotujcie – ciepły koc i ciepłe ubranie, powinny wystarczyć.

Źródło: Telegraph

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze