4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Dlaczego cieknie nam z nosa, kiedy na zewnątrz jest zimno?

18 Gru 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Nos jest naprawdę niesamowity. Jest to również prawdopodobnie jedna z najbardziej niedocenianych części ludzkiego ciała, ponieważ jego możliwości są naprawdę wielkie. Dostosowuje on odpowiednio wdychane przez nas powietrze, aby trafiało do płuc takie, jakie trafiać tam powinno. Możemy więc wdychać zarówno powietrze, którego temperatura wynosi 35°C, jak i -30°C; takie, które jest bardzo suche, jak i takie które jest bardzo wilgotne; może to być nawet takie, w którym znajdują się zanieczyszczenia – a i tak trafi ono do płuc odpowiednio zmodyfikowane i zdatne do użycia, a wszystko to możemy zawdzięczać właśnie tej niezwykłej części ciała, jaką jest nos.

Wnętrze nosa składa się m.in. z małżowin nosowych, na których znajduje się błona śluzowa. Owo wnętrze jest również bardzo ukrwione. To właśnie głównie tam odbywa się cała ta „robota”. Małżowiny są bardzo czułe i reagują na każdą drobną zmianę we wdychanym powietrzu, zmieniając m.in. przepływ krwi. Kiedy więc przemieszczamy się z ciepłego środowiska do zimnego, automatycznie zmienia się przepływ krwi w nosie.

Zmienia się również przepływ śluzu w nosie. Kiedy więc nos zaczyna cieknąć w wyniku znalezienia się w zimnym środowisku, oznacza to, że nasz organizm stara się ogrzać wdychane powietrze. Robi to właśnie m.in. dzięki wilgoci oraz śluzowi.

Kiedy więc następnym razem zacznie wam cieknąć nos, wiedzcie, że to wszystko dla waszego dobra.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Business Insider

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze