4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Czy to koniec świata? Czym było niezwykłe zjawisko, które pojawiło się kilka dni temu na stoku

06 Gru 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Kilka dni temu jedna ze stron na Facebooku (Severe Weather Europe) wrzuciła na swoją „ścianę” pewien niezwykły film. Możemy na nim zaobserwować grupę narciarzy, którzy ze zdumieniem wpatrują się w niebo. Co jednak tak niezwykłego ukazało się ich oczom? No właśnie. Był to niesamowity krąg światła z kilkoma wyraźnie zaznaczonymi mocnymi punktami. Otaczał on widoczne na horyzoncie Słońce. Co to jednak było? Okazuje się, że cała sprawa nie jest taka łatwa do wyjaśnienia, ponieważ mamy tu do czynienia nie z jednym ale aż z kilkoma zjawiskami optycznymi.

Wideo zostało nakręcone na stoku w miejscowości Vemdalen w Szwecji. Jego twórcą był Ludvig Lundin, który przesłał je do administratorów facebookowej strony. Film został udostępniony 1 grudnia popołudniu, a do tej pory obejrzano go już niemal 7,5 mln razy. Jest to więc zdecydowanie tzw. „viral”. Przekonajcie się zresztą sami. Wyjaśnienie znajdziecie pod filmem.

Mamy tu do czynienia przede wszystkim z tzw. kręgiem parhelicznym. Ów krąg jest bladym, białym pasmem opasującym całe niebo i przecinającym Słońce. Na jego przecięciu z łukami Lowitza powstają słońca poboczne (parhelia). Taki krąg powstaje w wyniku odbicia się światła od pionowych ścianek kryształów lodowych w chmurach piętra wysokiego. Ten niezwykły typ halo występuje znacznie rzadziej od innych. Najrzadziej z kolei zdarza się obserwować pełen okrąg – częściej możemy dostrzec jedynie jego fragmenty.

Narciarze mieli więc wielkie szczęście, ponieważ udało im się dostrzec coś, co wielu z nas nie będzie dane ujrzeć na własne oczy na żywo.

Źródło: Severe Weather Europe – Facebook

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze