4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Czy pełnoletni uczeń może sam usprawiedliwić swoją nieobecność w szkole? Rzecznik Praw Obywatelskich zabrał głos

10 Gru 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Na pewno część naszych czytelników wciąż chodzi do szkoły, a druga część kiedyś przecież też to robiła. Większość z was kontynuowała zapewne edukację nawet po ukończeniu 18 roku życia. Ta magiczna granica wiekowa sprawia, że nasi rodzice nie są już naszymi opiekunami prawnymi, a my sami możemy w końcu o sobie decydować. Tak oczywiście jest w teorii, bo w praktyce na ogół bywa tak, że dopóki jesteśmy na utrzymaniu naszych rodzicieli, to musimy jednak ich słuchać.

Czy jednak zastanawialiście się kiedyś, czy po przejściu tej magicznej „osiemnastki” jesteśmy w stanie sami dla siebie pisać usprawiedliwienia do szkoły? Mowa oczywiście o szkole średniej (liceum, technikum, szkoła zawodowa), ponieważ studia rządzą się już własnymi prawami. Zwykle takie placówki nie wymagają przecież zwolnień lekarskich, a zwykłe usprawiedliwienie od opiekuna w zupełności wystarcza. Sprawa jest na tyle ciekawa, że swój głos zabrał nawet Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, sprawujący urząd od września 2015 roku.

RPO wskazał na istotną zmianę, jaka zachodzi w życiu człowieka po ukończeniu osiemnastego roku życia. Wychodzi się wtedy spod władzy rodziców i osiąga pełną zdolność do czynności prawnych. Możemy więc sami decydować, czy chcemy iść do szkoły czy też nie. Po osiemnastce usprawiedliwienia od rodziców nie mają więc żadnej mocy prawnej i są po prostu bezużyteczne.

W praktyce wygląda to jednak zupełnie inaczej. Tutaj Rzecznik Praw Obywatelskich odsyła nas do statutu naszej szkoły. To z nich możemy dowiedzieć się, jak wygląda to całe „usprawiedliwianie nieobecności” – czy możemy zrobić to sami, czy potrzebujemy zwolnienia lekarskiego, czy też muszą nadal robić to za nas rodzice. W tym miejscu nie możemy jednak zapominać, że przepisy statutu szkoły muszą być zgodne z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.

Oczywiście nie tylko ta kwestia nurtuje pełnoletnich uczniów. No bo przecież jak jest na przykład z opuszczaniem terenu szkoły w trakcie przerw, publicznym paleniem papierosów, czy nawet spożywaniem alkoholu na wycieczkach szkolnych?

Ostatecznie RPO poprosił o komentarz Ministerstwo Edukacji. Niestety w naszym prawie oświatowym brakuje konkretnych przepisów, które regulowałyby poruszane powyżej kwestie.

Źródło: RPO

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze