4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Coś bardzo niepokojącego dzieje się z bakteriami w przestrzeni kosmicznej

05 Paź 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Ludzie od setek lat patrzą w gwiazdy i marzą o wyprawach w tamte niezbadane rejony. Jednak między człowiekiem a podbojem kosmosu stoi kilka poważnych przeszkód. Mamy więc bariery technologiczne i czas. Niestety ale najbliższy znany nam układ (Proxima Centauri) leży aż 40 bilionów kilometrów od nas, więc podróż tam – na obecnym poziomie technologicznym – trwałaby bardzo ale to bardzo długo. Ciągle jednak dowiadujemy się o nowych przeszkodach. Niedawno grupa naukowców odkryła, że kolejną z nich mogą być bakterie. Nie mówimy tutaj jednak o żadnych kosmicznych bakteriach, tylko tych znanych nam na Ziemi.

W tym konkretnym eksperymencie posłużono się bakteriami E. coli i wysłano je na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Miały one tam być traktowane różnymi roztworami siarczanu gentamycyny – antybiotyku, który bardzo dobrze radzi sobie z tymi bakteriami na Ziemi. Na koniec eksperymentu okazało się, że bakterii w kosmosie było aż 13 razy więcej – w porównaniu z grupą kontrolną traktowaną antybiotykiem na Ziemi – oraz były one aż o 63% mniejsze.

Naukowcy od dawna wiedzieli, że bakterie zachowują się inaczej w kosmosie i trzeba zużyć znacznie więcej antybiotyku, aby się ich na dobre pozbyć. Jednak nowością dla nich było to, że pałeczki okrężnicy zmieniły swoje cechy fizyczne.

W wyniku braku grawitacji brakuje również również sedymentacji, która pomaga bakteriom pozyskiwać składniki odżywcze. Są one więc skazane na proces naturalnej dyfuzji, a z mniejszą powierzchnią trudniej dobrać się do nich antybiotykowi. Do tego wszystkiego ich komórki rozwinęły grubsze ścianki oraz specjalne pęcherzyki, za pomocą których są w stanie się między sobą komunikować. Do tego wszystkiego należy jeszcze dodać fakt, że bakterie zbijają się w grupy, dzięki czemu są lepiej chronione przed działaniem leku.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze