4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Badacze odkryli „organiczną powłokę” okrywającą tajemniczego przybysza spoza Układu Słonecznego

19 Gru 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Pamiętacie jeszcze naszego październikowego gościa spoza Układu Słonecznego? Mowa oczywiście o Oumuamua – międzygwiezdnym, tajemniczym obiekcie, który od kilku tygodni skupia na sobie uwagę obserwatorów na całym świecie. Wspominaliśmy już o nim kilkukrotnie. Pierwszy raz niedługo po jego wizycie i drugi raz, kiedy zaczęto podejrzewać, że Oumuamua może nie być tym, czym wydawała się być wcześniej. Mieliśmy nadzieję, że z czasem sprawa stanie się coraz bardziej jasna – niestety w tym wypadku jest zupełnie odwrotnie. Niedawno odkryto bowiem, że planetoida pokryta jest czymś, co naukowcy nazwali „organiczną powłoką”.

Na początku odrzucono pomysł, jakoby obiekt ten miał być lodową kometą. Nie ciągnął się za nim ogon złożony z pyłu i gazu – coś co wytwarza się m.in. z lodu, kiedy ten powoli się roztapia np. przelatując w pobliżu gwiazdy – w tym przypadku Słońca. Ostatnie obserwacje udowodniły jednak, że lód może znajdować się na „pokładzie” Oumuamua, tylko jest on chroniony przez wierzchnią warstwę organiczną, która swoją strukturą przypomina znany nam pumeks, jest to doskonałą izolacja.

Rewelacje te zostały odkryte dzięki analizie widma światła odbitego od Oumuamuy i zarejestrowanego przez dwa teleskopy – Wiliama Herschela na Wyspach Kanaryjskich oraz VLT w Chile. Dzięki temu naukowcy byli w stanie stwierdzić, z czego planetoida się składa. Wygląda więc na to, że obiekt ten bogaty jest w zamrożoną wodę oraz w grubą warstwę organiczną, która utworzyła się na skutek działania promieniowania kosmicznego. Ponoć składa się ona głównie z węgla. Nie wykryto natomiast żadnych śladów choćby krzemu, którego obecność jest tak charakterystyczna dla skalistych planetoid.

Mimo wszystko Oumuamua wciąż skrywa bardzo wiele tajemnic. Nie wiemy na przykład skąd może ona w ogóle pochodzić i ile lat już sobie liczy. Padła nawet propozycja, że planetoida może mieć już 10 miliardów lat – naukowcy nie wykluczają tej możliwości.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze