4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Zobaczcie ten niesamowity film, na którym wąż „rodzi” w pełni żywe młode

17 Lis 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Według powszechnej opinii, węże składają jaja. Owszem, tak właśnie jest i w ten sposób przychodzą one na ogół na świat. Na ogół – no właśnie, ponieważ od tej reguły jest sporo wyjątków, które stanowią aż 30% wszystkich gatunków węży. Wyróżnia się bowiem coś takiego, jak jajożyworodność (żyworodność lecytotroficzna) oraz kompletna żyworodność – podobna do tej, jaka występuje u ssaków. Jajożyworodność polega na przechowywaniu przez węże jaj w swoich własnych ciałach do momentu, aż młode gotowe są do wyklucia. W tym wypadku łatwo takie „narodziny” pomylić z tymi w pełni żyworodnymi, ponieważ dla obserwatora całego procesu nie ma między tym żadnej różnicy.

Bohaterem poniższego wideo jest wąż z podrodziny erycinae. Dlaczego jednak w ogóle węże wykształciły u siebie taką umiejętność? Jest to związane z chłodnym klimatem, w jakim żyją. Ziemia nie jest w stanie zapewnić wystarczającej ilości ciepła jajom, aby młode węże mogły spokojnie i prawidłowo się rozwijać. Wśród gatunków jajożyworodnych, oprócz erycinae, znajdują się również w dużej części grzechotniki oraz niektóre żmije.

Cały proces „porodu” przebiega bardzo szybko – w przeciwieństwie do porodu u ssaków. Wężom zajmuje to zaledwie kilka minut i po wszystkim. Na poniższym wideo możecie zobaczyć, jak to wszystko wygląda z bliska.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze