4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Znaleziono sposób na to jak „się upić” bez spożycia nawet kropli alkoholu

08 Lis 2017
MÓZG
autor: Bartek Faryna

Ludzkość od wieków szuka odmiennych stanów świadomości. Dla jednych jest to sposób na osiągnięcie jakiegoś rozwoju duchowego, dla innych jest to sposób na ucieczkę od problemów, a dla jeszcze innych jest to po prostu forma spędzania wolnego czasu i „zabawy”. W dzisiejszych czasach stosujemy bardzo wiele używek: od kawy, przez nielegalne narkotyki, papierosy, marihuanę  a na alkoholu kończąc. Jednym stan po zażyciu danego środka podoba się tak bardzo, że popadają w uzależnienia. Inni natomiast po prostu nie lubią i wolą odmawiać. Jeśli chodzi o alkohol to jest on tak mocno zakorzeniony w naszej kulturze, że po prostu czasem „nie wypada nie wypić”. Jeśli jednak należycie do grupy, która uwielbia ten stan świadomości, to mamy dla was świetne wieści.

Grupa naukowców z University of California Los Angeles przypadkiem odkryła, że mózg w pewnych konkretnych warunkach, zaczyna zachowywać się dokładnie w taki sposób, jak mózg osoby pijanej – mimo tego, że dana osoba nie spożyła wcześniej nawet kropli alkoholu. Badacze doszli do takich wniosków w trakcie pewnego eksperymentu przeprowadzonego na 12 pacjentach z padaczką. Powszechnie wiadomo, że deprawacja snu (czyli po prostu brak snu) wywołuje pojawienie się ataku u epileptyków.

W trakcie eksperymentu starano się utrzymywać pacjentów w stanie wybudzenia przez całą noc i jeszcze dłużej. Warto tutaj wspomnieć, że pacjenci ci byli cały czas pod obserwacją i byli podłączeni do aparatury monitorującej pracę mózgu. W ten sposób odkryto, że deprawacja snu wywołuje w mózgu podobne efekty, jak upojenie alkoholowe. Czyli: spowalnia przekaz informacji między komórkami mózgu i uniemożliwia poprawne formowanie się wspomnień – dokładnie tak, jak alkohol.

Pewnie spodziewaliście się czegoś innego. Zapewne na własnej skórze już niejednokrotnie doświadczyliście efektów skrajnego zmęczenia i wcale nie jest to ani fajne ani specjalnie przyjemne. Badacze ubolewają wiec nad tym, że nie dysponujemy żadnymi testami badającymi poziom zmęczenia kierowców. Według ekspertów prowadzenie samochodu w takim stanie powinno być surowo zabronione.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze