4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
BLOG

W jaki sposób Albert Einstein celebrował swoje urodziny?

14 Mar 2016
BLOG
autor: Bartek Faryna

W dniu dzisiejszym – 14 marca – obchodzimy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Towarzyszy mu także inne – ważne dla świata nauki – święto, a mianowicie urodziny Alberta Eisntain’a. Jego postaci chyba nikomu nie musimy przedstawiać. Możemy natomiast zaspokoić ciekawość tych z Was, którzy zastanawiają się, jak mógł brzmieć głos tej wybitnej persony – sprawdzicie to pod tym adresem.

Według wszelkich źródeł Albert Einstein nie był typem osoby, która chętnie celebrowała dzień swoich urodzin. Miał on miejsce 14 marca 1879 roku w Niemczech. Fizyk był raczej zdania, że „urodziny są dla dzieci”. Jednak 74 rocznicę tego wydarzenia (w roku 1953) postanowił zrobić wyjątek.

Wtedy to pracownicy Yeshiva University of New York zaproponowali mu nazwanie szkoły medycznej, którą zamierzali wybudować, jego imieniem. Einstein nie tylko się zgodził, lecz także wyraził chęć uczestniczenia w specjalnej zbiórce funduszy na ten właśnie cel, którą połączono z jego urodzinami.

Z tej okazji postanowił nawet zamienić swój workowaty sweter na szary garnitur. Niestety garnitur nie dodał mu dodatkowych umiejętności radzenia sobie w towarzystwie. Dlatego też nie zauważył trzypiętrowego tortu, który sprezentowała mu cukiernia Cake Bakers Union Local 51 i zamiast tego udał się w stronę rostbefu skierował na niego swój palec i powiedział „to jedzenie dla lwów” – był on w końcu według wszelkich doniesień wegetarianinem.

Po wielu wysiłkach udało się jednak zebrać sumę 3,5 miliona dolarów, czego rezultat możemy podziwiać po dziś dzień w Nowym Jorku. Po wszystkim fizyk podsumował całe wydarzenie słowami „cieszę się, że to już koniec”. Einstein zmarł dwa lata później 18 kwietnia 1955 roku.

Źródło: LIFE

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze