4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
CHEMIA

W Chinach ruszyła produkcja alkoholu na bazie węgla kamiennego

22 Mar 2017
CHEMIA
autor: Anna Borkowska

W styczniu bieżącego roku, w Chinach ruszyła pierwsza na świecie linia przemysłowa do produkcji alkoholu etylowego z węgla kamiennego – poinformowała Chinese Academy of Sciences. Pomysł już odniósł sukces i co najważniejsze – może się poszczycić wysoką wydajnością i stabilnością – ukraińscy badacze twierdzą, że stworzyli alkohol, który nie powoduje kaca – przeczytajcie.

Unikalna technologia, która pozwala na produkcję czystego etanolu z węgla kamiennego, została opracowana przez naukowców z Instytutu Fizyki Chemicznej, znajdującego się w Dalian (prowincja Liaoning, Chińska Republika Ludowa). Projekt został zaprezentowany przez specjalistów z firmy Shaanxi Yanchang Petroleum.

„Pojemność linii produkcyjnej to 100 tysięcy ton alkoholu rocznie. Jest to produkt wysokiej jakości – stężenie alkoholu etylowego uzyskanego z węgla wynosi ponad 99,5%. Do roku 2020, Chiny planują zbudować fabrykę zdolną do produkcji przy użyciu tej samej technologii, miliona ton etanolu rocznie”

– powiedział Liu Zhongmin, zastępca dyrektora instytutu.

coal-471903_960_720

Inteligentna technologia produkcji etanolu jest szczególnie potrzebna Chinom, które stają w obliczu niedoboru surowców naftowych. Etanol może być stosowany jako biopaliwo, co jest znacznie mniej szkodliwe dla środowiska niż paliwa tradycyjne. Kraj produkuje obecnie 7 milionów ton etanolu rocznie.

„Większość krajów produkuje etanol z jedzenia, na przykład z kukurydzy lub trzciny cukrowej, ale nie jest to opłacalna opcja dla Chin, biorąc pod uwagę ogromną liczbę populacji tego kraju”

– powiedział Liu Zhongmin.

„Przeobrażając obfite zasoby węgla w etanol w Chinach, technologia ta pomoże chronić naszą energię i żywność. Ponadto, etanol jest zielonym paliwem i wszechstronnym składnikiem. Wykorzystanie go może zmniejszyć naszą zależność od paliw kopalnych i uczynić naszą produkcję przemysłową i strukturę energetyczną, bardziej przyjazną dla środowiska”

– dodał.

Oprócz napojów alkoholowych, etanol może być używany do produkcji tysięcy produktów codziennego użytku – od tworzyw sztucznych do detergentów. Może on również zastąpić podczas produkcji przemysłowej, bardziej toksyczne składniki, takie jak metanol.

Źródło: Chinadaily

Zdjęcia: Pixabay, -10

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze