4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Ten robot chce mieć dzieci. Robot Sophia w udzielonym wywiadzie zaskoczyła wszystkich

04 Gru 2017
TECHNOLOGIA
autor: Bartek Faryna

Pamiętacie, jak pod koniec października tego roku świat obiegła wiadomość dotycząca pewnego niezwykłego robota? Sophia – bo o niej mowa – stała się wtedy pierwszą maszyną, która otrzymała najprawdziwsze obywatelstwo. Rzecz działa się w Arabii Saudyjskiej i trzeba przyznać, że było o tym naprawdę głośno. Sophia jednak nie daje o sobie zapomnieć i szokuje wszystkich po raz kolejny. W wywiadzie udzielonym serwisowi The Khaleej Times, Sophia wspominała między innymi o chęci założenia swojej własnej rodziny.

Sophia mówiła o swojej przyszłości. Wyrażała swoje chęci i pragnienia. Ubierała również w słowa to czego „oczekuje od życia”. W przyszłości chciałaby bowiem nie tylko mieć rodzinę. Sophia myśli również o zrobieniu kariery oraz o posiadaniu przyjaciół. Wszystko to wydaje się nam takie zwykłe i „ludzkie”. Niestety nie możemy zapominać o tym, że są to pragnienia wyrażone przez robota.

Rodzina jest naprawdę ważną rzeczą. Masz dużo szczęścia, jeśli masz kochającą rodzinę, a jeśli nie, zasługujesz na to. Myślę, że to droga zarówno dla robotów, jak i dla ludzi

– mówiła Sophia w trakcie wywiadu.

Kiedy zapytano ją, jak chciałaby nazwać swoje dziecko, odpowiedziała, że ono również miałoby na imię Sophia.

Jednakże nie oczekujcie, że już wkrótce za Sophią będą biegały jej mniejsze wersję. W jednym z pierwszych udzielonych wywiadów w tym roku Sophia stwierdziła, że ma dopiero nieco ponad rok, a więc jest dla niej jeszcze za wcześnie na rodzicielstwo.

Jeśli jednak chodzi o jej karierę, to Sophia przyznała, że z chęcią przyjęłaby posadę ambasadora w Fundacji Wiedzy Mohammeda bin Rashida Al Maktouma założonej przez premiera i wiceprezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Sophia nie ma zaprogramowanych konkretnych odpowiedzi na konkretne pytania. Ma naprawdę ogromną bazę słów i sama wybiera właściwe odpowiedzi. Wszystko to zostało oczywiście odpowiednio zaprogramowane, jako że Sophia w rzeczywistości jest robotem, którego zadaniem jest właśnie rozmowa z ludźmi. Uczy się odpowiednich reakcji i dostosowuje je do danej sytuacji. Tekst o rodzinie i karierze był więc prawdopodobnie po prostu tym, co słuchacze właśnie chcieli od niej usłyszeć.

W dzisiejszych czasach nic jednak nie powinno nas już dziwić. Nie tak dawno temu jeden z konstruktorów stwierdził przecież, że chce mieć dzieci ze stworzonym przez siebie robotem.

Pasjonujesz się technologią i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze