4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Te zdjęcia pokazują szokujący wpływ emocjonalnej traumy na mózg małego dziecka

28 Paź 2017
MÓZG
autor: Bartek Faryna

Przyjrzyjcie się skanom mózgów powyżej. Zapewne na pierwszy rzut oka zauważycie, że znacznie się od siebie różnią. Są to jednak skany dzieci w tym samym wieku. Mózg po lewej jest znacznie większy i ma nieco inna strukturę od tego po prawej. Te wszystkie różnice nie są jednak spowodowane chorobą lub urazem fizycznym lecz ekstremalną traumą połączona z poważnym zaniedbaniem. Skany pochodzą z pracy naukowej profesora Bruca D Perry, szefa oddziału psychiatrycznego w szpitalu dziecięcym w Teksasie.

Są to skany mózgów należących do zdrowych 3-latków o przeciętnym rozmiarze głowy. Zdrowy mózg to ten po lewej a ten po prawej to mózg dziecka, które przeżyło poważną traumę. Jest to również wynik powikłań, które zostały całkowicie zignorowane i zaniedbane przez opiekunów.

Pierwsze lata rozwoju dziecka mogą odcisnąć poważne piętno na jego dalszym życiu. W tym czasie mogą rozwinąć się poważne choroby, które będą znacznie utrudniały normalne funkcjonowanie – na przykład astma. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z tego, że w tym okresie życia dziecka można również wpłynąć na fizyczny rozwój jego mózgu.

Wielu badaczy próbowało znaleźć powiązanie pomiędzy ekstremalną traumą a rozwojem mózgu. W 2007 roku odkryto, że dzieci z zespołem stresu pourazowego i wysokim poziomem hormonu stresu (kortyzolu), doświadczają znacznej redukcji rozmiaru hipokampu – obszaru mózgu odpowiedzialnego za emocje oraz pamięć.

Ciekawego odkrycia dokonano również u mieszkańców Rumunii. Komunistyczna dyktatura Nicolae Ceaușescu kategorycznie zakazała aborcji i surowo za nią karała. W rezultacie na ulicy znalazły się tysiące bezdomnych dzieci. Trafiały one do tzw. masowych sierocińców, gdzie warunki życia były po prostu straszne. Badania przeprowadzone na ludziach którzy spędzili tam dzieciństwo wykazały, że mają oni po prostu fizycznie mniejsze mózgi. Najbardziej zniekształcone były właśnie regiony odpowiedzialne za emocje, koncentracje, funkcje wykonawcze a także przetwarzanie sensoryczne.

Wygląda więc na to, że pierwsze kilka lat życia dziecka to te najważniejsze. Trzeba więc zapewnić takiemu małemu człowiekowi jak najlepsze warunki, aby nie wykształciło się u niego coś, z czym później będzie musiał męczyć się już do końca życia. Należy zadbać zarówno o jego zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze