4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Tak niesamowitej iluzji optycznej nie widzieliście od bardzo dawna! Linie na obrazku wcale nie są ostro zakrzywione

12 Gru 2017
MÓZG
autor: Bartek Faryna

Iluzje optyczne są tym czymś, co większość ludzi po prostu uwielbia. Nie wiemy dlaczego, ale niektórzy czerpią dziką satysfakcję z oszukiwania swojego własnego mózgu/wzroku. Pamiętacie jeszcze jedną z iluzji, którą opisywaliśmy kiedyś dla was? Była ona na tyle mocna, że mogła dosłownie skrzywdzić najważniejszy organ w waszym ciele. Jednak w kategorii najbardziej niepokojąca iluzja optyczna zdecydowanie wygrywa „efekt zniekształcenia twarzy”. Po obejrzeniu wideo zamieszczonego w naszym poprzednim tekście nic już nie będzie dla was takie, jak dawniej. Teraz jednak przejdźmy do dzisiejszego tematu i iluzji zaprojektowanej przez Kohske Takahashi z Chukyo University in Nagoya-Shi w Japonii.

Widzicie powyższą grafikę? Pewnie na pierwszy rzut oka możecie pomyśleć sobie, że nie ma w niej nic dziwnego. Sami przed przeczytaniem opisu iluzji wpatrywaliśmy się w ten obrazek, szukając czegoś może ruchomego lub czegoś zmieniającego kształt. Nic takiego niestety nie udało nam się namierzyć. Największe zdziwienie natomiast dopadło nas później, kiedy wyczytaliśmy, że wszystkie linie na grafice są takiego samego kształtu.

Na pierwszy rzut oka wydaje się jednak, że część linii jest ostra, a część delikatnie zaokrąglona. Jeśli tak właśnie myślicie, to jesteście w błędzie. Wszystkie linie są bowiem delikatnie zaokrąglone. Skąd jednak takie wrażenie? Sam twórca iluzji dokładnie nie wie. Podejrzewa on jednak, że jest to kwestia odpowiednio dobranych kolorów – zarówno samego tła, jak i zakrzywionych linii. Do tego wszystkiego Takahashi uważa, że może to być kwestia ewolucji. Ludzki mózg nauczył się bowiem lepiej wykrywać ostro zakrzywione kształty.

Musicie jednak przyznać, że to kawał solidnej iluzji optycznej, która nieźle potrafi namieszać w głowie.

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze