4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Po spożyciu alkoholu ludzie mówią lepiej w obcym języku

27 Paź 2017
MÓZG
autor: Bartek Faryna

Każdy na spożywanie alkoholu reaguje inaczej. Jedni są bardziej agresywni i ogólnie aktywni, a z kolei innym włącza się tzw. „miłość” i chcą wszystkich przytulać. Alkohol działa na ludzki organizm na różne sposoby. Z jednej strony potrafi wywołać aż 7 rodzajów raka czy sprawić, że ludzie zaczynają zachowywać się bardziej jak zwierzęta.  Z drugiej jednak strony statystyki pokazują, że ludzie konsumujący alkohol w niewielkich ilościach żyją po prostu dłużej. Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli niedawno kolejną zaletę jego spożywania – po kilku głębszych lepiej mówimy w obcym języku.

To nie są żarty. Udowodniło to niewielkie badania, którego wyniki opublikowano w magazynie Journal of Psychopharmacology. Wzięła w nim udział grupa obywateli Niemiec. Wszystkich językiem ojczystym był oczywiście niemiecki. Ich zadaniem było przeprowadzenie rozmowy z rodowitymi mieszkańcami Holandii – oczywiście w języku holenderskim. Wszyscy ci Niemcy uczyli się oczywiście wcześniej holenderskiego.

Niemców podzielono na dwie części. Jednym podano w szklance wodę, drugim dodano do drinka nieco alkoholu. Żaden z nich nie odczuł jego faktycznego działania na samym sobie – po prostu czuli się raczej trzeźwi. Odczucia holendrów były jednak jednoznaczne – zdecydowanie lepiej rozmawiało im się z tymi Niemcami, którzy „sobie chlapnęli”. Oczywiście nie były to różnice natury gramatycznej czy doboru słownictwa. Chodziło tutaj raczej o płynność rozmowy.

Oczywiście próba ta była stosunkowo niewielka i cały temat wymaga zgłębienia. Badania te dają jednak solidne podstawy do tego, aby ktoś mógł się nimi zainteresować i przeprowadzić więcej testów na większą skalę.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Huffington Post

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze