4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Po raz pierwszy udało się zarejestrować na wideo, w jaki sposób te świniokształtne zwierzęta „opłakują zmarłego”

15 Gru 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Każdy różnie reaguje na śmierć bliskich osób. Jedni uciekają w nałogi, inni muszą się wypłakać i wyżalić, jeszcze inni wolą tłumić wszystko w sobie i poczekać aż „samo przejdzie”. Mowa tutaj oczywiście o ludziach. Czy jednak wiedzieliście, że zwierzęta również „przeżywają” śmierć swoich „bliskich”? W świecie fauny można znaleźć wiele przykładów podobnego zachowania, jednak dopiero niedawno udało się zarejestrować na wideo, w jaki sposób reaguje to świniokształtne zwierzę – a konkretnie pekariowiec obrożny.

Zwierzęta te zostały już bardzo dobrze przestudiowane przez naukowców. Pomyślcie więc, jak wielkie musiało być ich zdziwienie, kiedy odkryli zupełnie nowe zachowanie na filmie nagranym przez 8-letniego chłopca. Dante De Kort ustawił specjalną fotopułapkę, aby zdobyć materiały niezbędne do zrealizowania szkolnego projektu w okolicy miasta Prescott w stanie Arizona. Pech chciał, że obok aparatu znalazł się martwy pekari. To jednak był dopiero początek całego pokazu.

Reakcje na śmierć innego przedstawiciela stada można zauważyć u kilku gatunków zwierząt. Pojawiają się one m.in. u słoni, delfinów, naczelnych, a także u ptaków (na przykład u kruków). Po przeprowadzonych przez Dantego obserwacjach do tego grona można spokojnie dodać pekariowce obrożne. Przez całe 10 dni w różny sposób wchodziły one w interakcje z martwym członkiem stada.

Zwierzęta gapią się na ciało, gryzą je, obwąchują, szturchają oraz pilnują. Kilka pekari śpi nawet obok trupa, aby uchronić go przed padlinożercami. Były one na tyle zdeterminowane, że przegoniły nawet stado kojotów, które kręciło się po okolicy. Dopiero dziesiątego dnia stado dało za wygraną, wtedy kojoty dobrały się do padliny i na dobre rozpoczęły ucztę.

Naukowcy nadal spierają się, czy takie zachowanie można w ogóle nazwać formą „opłakiwania” i „żałoby”. Wielu biologów uważa, że jak najbardziej taka forma obrony wpisuje się w całą formułę. Nie można bowiem porównywać zachowania zwierząt do zachowania ludzi. Zwierzęta raczej nie opłakują swoich zmarłych dosłownie – czyli roniąc łzy i lamentując.

Zobaczcie jednak samo wideo, o którym mowa od początku.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: National Geographic

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze