4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
CHEMIA

Oto co się stanie, jeśli weźmiemy kawałek sodu i spłuczemy go w toalecie

23 Lis 2016
CHEMIA
autor: Bartek Faryna

Sód jest metalem alkalicznym, który jest niesamowicie elastyczny – jak na metal. Pod tym względem przypomina on nieco pszczeli wosk. Sód jest szóstym najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem obecnym w skorupie naszej planety. Występuje w wielu minerałach, takich jak: skaleń, sodalit, czy sól kamienna (pod postacią chlorku sodu).

Zapewne kojarzycie ten metal, jako biały. Jego rzeczywisty kolor jest jednak nieco inny – raczej w stronę srebrzystego. Staje on się biały w wyniku procesu utleniania, który w przypadku sodu zachodzi niezwykle szybko. Aby tego uniknąć, w laboratoriach przechowuje się sód w oleju.

Sód jest również niezwykle reaktywny. Wraz z cezem, potasem, rubidem oraz fransem jest on najbardziej reaktywnym pierwiastkiem w całym układzie okresowym. Jak w przypadku wszystkich metali alkalicznych, reaguje on szczególnie gwałtowanie w kontakcie z wodą. Innymi słowy – robi duże BUM! Chcecie przekonać się jak duże?

Twórca kanału Grant Thompson – „The King of Random” w serwisie YouTube zainspirował się kanałami „Will it crush?” (ang. czy to się rozwali) oraz „Will it blend?” (ang. czy to się zmieli) i postanowił zadać kolejne ważne pytanie: „Will it flush?” (ang. czy to się spłucze). Nie wiadomo dlaczego wybór padł akurat na sód. Wraz z innym „jutuberem” (kanał Cody’s Lab) postanowił wrzucić kawałek sodu i go spłukać. Jakie przyniosło to rezultaty? Pewnie już się domyślacie, jednak zobaczcie sami. Wideo niestety w języku angielski, twórcy nie operują jednak skomplikowanymi słowami, a więc każdy powinien sobie poradzić. A jeśli nie, to przynajmniej efekty pracy są zrozumiałe:

Źródło: Grant Thompson – „The King of Random” – YouTube

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze