4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Okazuje się, że muchy domowe są jeszcze bardziej niebezpieczne, niż wcześniej nam się wydawało

27 Lis 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Wszyscy doskonale wiemy o tym, że muchy to niesłychanie niehigieniczne stworzenia. Ze swoim zamiłowaniem do ucztowania na zgniłym jedzeniu oraz na fekaliach nie sprawiają one najlepszego wrażenia. Oczywiście nie brzmi to najlepiej i może wydawać wam się, że jest to nawet trochę obleśne. Okazuje się jednak, ze owady te są jeszcze bardziej obrzydliwe niż nam się wcześniej wydawało. Udowodniły to najnowsze badania. Przeprowadzono je zarówno na tzw. muchach domowych, jak i wszystkich owadach z rodziny plujkowatych.

Z testów jasno wynika, że ciało muchy to istny raj dla różnego rodzaju bakterii. Niektóre gatunki owadów noszą na sobie nawet kilkaset różnych możliwych odmian. Działanie niektórych z nich może być dla człowieka bardzo nieprzyjemne a nawet niebezpieczne.

Muchy zostawiają więc te wszystkie bakterie na każdej powierzchni, na której wylądują – a siadają przecież chętnie na wszystkim na czym tylko się da. Mamy więc blat kuchenny, naczynia, sztućce a nawet jedzenie. Często zdarza się też, że mucha wpadnie na przykład do piwa, my tego nie zauważymy i dalej będziemy spożywać nasz napój, wzbogacony o dodatkowe bakterie.

Naukowcy sprawdzili łącznie 116 egzemplarzy much z różnych kontynentów świata. Na ich skrzydłach oraz odnóżach znaleziono aż 600 różnych typów bakterii. Najciekawsze w tym wszystkim jest jednak to, że muchy żyjące wśród trzody chlewnej i ogólnie na gospodarstwie miały na sobie znacznie mniejszą ilość bakterii od swoich kolegów i koleżanek z wielkich miast.

Oczywiście wiele ze znalezionych bakterii może przenosić groźne dla zdrowia choroby. Weźmy na przykład takie Helicobacter pylori, które odpowiedzialne są za powstawanie wrzodów w żołądku. Aż do dzisiaj nie wiedzieliśmy, że również te bakterie przenoszone są przez muchy.

Jeśli więc następnym razem będziecie chcieli wybrać się na piknik, to lepiej wybierajcie tereny miejskie lub jakiś las zamiast miejskiego parku – tamtejsze muchy są nieco mniej groźne.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze