4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
BLOG

Od dziś nic już nie będzie takie samo! Otrzymaliśmy wiadomość od obcej cywilizacji

16 Lip 2016
BLOG
autor: Bartek Faryna

Zaledwie przed paroma godzinami agencje informacyjne zaczęły huczeć, bowiem NASA podała do wiadomości publicznej wieści na temat kontaktu… Nie, nie będzie to wpis o obcych, kontakcie z nimi czy jakichkolwiek sprawach „nie z tego świata”. Zajmiemy się czymś zupełnie innym – a mianowicie sposobem rozprzestrzeniania się po sieci różnych dziwnych informacji (takich jak choćby ta tytułowa).

Badacze z French National Institute i Columbia University przeprowadzili badania, z których wynika, ze aż 59% linków udostępnianych za pomocą mediów społecznościowych nawet w ogóle nie jest czytana. Jedyny wyjątek stanowi tytuł.

Badania w rzeczywistości były bardzo mało skomplikowane. Naukowcy udostępniali hiperłącza skrócone ze pomocą serwisu bit.lu, który zlicza wszystkie kliki dla skróconych w ten sposób linków. Okazało się, że aż 59% wiadomości podanych dalej, nie zostało sprawdzonych przez osoby, które je udostępniły.

Jeden ze współautorów eksperymentu – Arnaud Legout – komentuje całą sprawę w następujący sposób:

Ludzie mają większą ochotę na udostępnienie artykułu niż przeczytanie go. To typowe dla współczesnej konsumpcji treści. W dzisiejszych czasach nasze opinie kształtujemy na podstawie streszczeń, podsumowań, streszczeń streszczeń, nie odczuwając potrzeby zagłębienia się w temat.

Przy okazji możecie sami sprawdzić ilu z Waszych znajomych czyta podawane dalej teksty, a ilu zwraca jedynie uwagę na nagłówek. Wystarczy że udostępnicie ten wpis na swojej tablic na Facebooku lub na innym portalu społecznościowym.

Źródło: Washington Post

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze