4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
BLOG

Nie żyje bohater słynnego zdjęcia i najdłużej żyjący pacjent po przeszczepie wykonanym przez Zbigniewa Religę

19 Wrz 2017
BLOG
autor: Bartek Faryna

Kojarzycie, albo może nawet oglądaliście, słynny film w reżyserii Łukasza Palkowskiego pod tytułem Bogowie? Opowiada on o trudnej drodze, jaką musiał przebyć profesor Zbigniew Religa. Ten sam, który przeprowadził pierwszy udany przeszczep serca w Polsce; ten sam, któremu życie zawdzięczają tysiące Polaków; ten sam, w którego nikt nie wierzył i wiele osób już go skreślało, a on się nie poddawał; ten sam, który zoperował Tadeusza Żytkiewicza, pacjenta któremu żaden lekarz kardiolog nie dawał już szans.

To właśnie Tadeusz Żytkiewicz znajduje się na słynnym zdjęciu, które zostało wykonane tuż po udanej operacji. Zakończyła się ona w nocy z 4 na 5 sierpnia 1987 roku, w klinice Zbigniewa Religi w Zabrzu, po trwającej blisko 23 godziny walce. Na fotografii możemy zobaczyć pacjenta leżącego w plątaninie kabli na stole operacyjnym, lekarza śpiącego i padniętego gdzieś w kącie oraz samego profesora Religę, również zmęczonego i wykończonego. National Geographic umieścił to zdjęcie na liście 100 najważniejszych fotografii w dziejach ludzkości.

Tadeusz Żytkiewicz trafił do profesora Religi po kilku zawałach i całych latach bezskutecznego leczenia. Nikt nie dawał już mu nawet cienia szansy na to, że dożyje sędziwego wieku. Już w chwili trafienia do kliniki w Zabrzu Pan Tadeusz nie był wcale taki młody – miał on bowiem 62 lata. Profesor Religa powiedział mu jednak, że nie stanowi to żadnego problemu. Nie trudno więc obliczyć, że w chwili śmierci Tadeusz Żytkiewicz miał aż 91 lat.

 

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze