4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
BLOG

Największe skandale naukowe 2015 roku

20 Gru 2015
BLOG
autor: Anna Borkowska

Naukowcy zazwyczaj kojarzą nam się z ludźmi o bardzo wysokiej, niemal krystalicznej reputacji. Mimo iż środowisko to uważane jest za rzetelne i wiarygodne, nie obywa się w nim bez głośnych skandali. W 2015 roku było ich naprawdę sporo – od molestowania seksualnego, przez szowinistyczne wypowiedzi, po sfabrykowane dane.

Profesor zafałszował dane w badaniu na temat małżeństw homoseksualnych

Pod koniec 2014 roku w popularnym magazynie naukowym Science, ukazała się praca dwóch naukowców – profesora Donalda Greena z Columbia UniversityMichaela LaCoura, absolwenta University of California, w której opisali oni badania dotyczące małżeństw gejów. Wynikało z nich, że przeciwnicy małżeństw homoseksualnych, mogą zmienić swoje zdanie już po 20-minutowej rozmowie „twarzą w twarz” z homoseksualnymi parami. Wnioski te zaintrygowały naukowców. Do tego stopnia, że postanowili oni powtórzyć to badanie. W trakcie jego analizy napotkali oni jednak na wiele niepokojących błędów statystycznych. Ponadto, wykazano, że w badaniach wzięła udział inna grupa niż ta wymieniona w publikacji. Jak się później okazało, dane te zostały sfałszowane przez współautora badania, co doprowadziło do wycofania gazety.

Naukowiec z ISU poszedł do więzienia za sfałszowane dane na temat szczepionki na HIV

Dong Pyou Han, były naukowiec z Iowa State University, przyznał, że sfałszował wyniki swoich eksperymentów dotyczących szczepionek na HIV. Mieszkający w USA badacz koreańskiego pochodzenia ujawnił, że sfałszował wyniki badań, aby wykazać, że szczepionka przeciw HIV, którą rzekomo wynalazł, rzeczywiście jest skuteczna. Został skazany na 4,5 roku więzienia. Ponadto, sąd nakazał mu zwrot 7,2 mln dolarów, które jego zespół naukowy dzięki fałszerstwom otrzymał na badania. Han przyznał również, że wzbogacał próbki krwi królika, aby wyniki jego eksperymentów wyglądały na lepsze niż były w rzeczywistości.

Szowinistyczne poglądy laureata Nagrody Nobla – Timothy’ego Hunta

Brytyjski biochemik Timothy Hunt zszokował społeczność naukową na początku tego roku, podczas Światowej Konferencji Dziennikarzy Naukowych w Seulu, w Korei Południowej. Z jego ust padły wówczas niezwykle szowinistyczne słowa.

„(…) Opowiem wam o moich kłopotach z dziewczynami” – rozpoczął swoje przemówienie zdobywca Nobla w dziedzinie medycyny z 2001 r. „Kiedy są w laboratorium, mogą się wydarzyć trzy rzeczy: można się w nich zakochać, one mogą zakochać się w tobie, lub mogą się rozpłakać, kiedy zacznie się je krytykować” – stwierdził Hunt dodając, że najlepiej by było, gdyby „panie pracowały w laboratoriach przeznaczonych specjalnie dla kobiet”, ponieważ „rozpraszają mężczyzn”. Dodajmy tylko, że zrobił to w czasie konferencji naukowej w Południowej Korei, na którą zaprosiły go… właśnie kobiety ze świata nauki.

Słynny astronom molestował studentki

Wybitny astronom i kandydat do Nagrody Nobla, Geoffrey Marcy został uznany winnym molestowania seksualnego kilku swoich studentek. Do napastowania miało dojść w latach 2001-2010. Kobiety skarżyły się, że Marcy wymuszał na nich pocałunki, dotykał je w intymne miejsca oraz napastował je słownie oraz za pośrednictwem internetu. Władze Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley w USA natychmiast wezwały go do zrezygnowania z pełnionej funkcji. Później ujawniono, że wykorzystywał on seksualnie kobiety przez co najmniej 20 lat. Wykazano również, że władze uczelni od dawna wiedziały o tym, co się dzieje za jej murami, ale starały się zachować wszystko w tajemnicy.

Coca-Cola została oskarżona o finansowanie własnych badań i celowe wprowadzanie w błąd konsumentów

Global Energy Balance Network – instytut badawczy wspierany przez Coca-Colę, został skrytykowany po tym, jak stwierdził, że to ćwiczenia – a nie dieta – są najlepszym sposobem, aby zapobiec przyrostowi masy ciała. Eksperci zdrowotni stwierdzili, że w rzeczywistości, Coca-Cola sama sfinansowała własne badania, aby celowo wprowadzić w błąd opinię publiczną. Wykazano również, że koncern regularnie zatajał wszelkie informacje na temat zagrożeń dla zdrowia związanych ze spożywaniem słodkich napojów gazowanych.

Naukowiec zafałszowała dane dotyczące leków na nadciśnienie

Grecka kardiolog Anna Ahimastos przyznała się do zafałszowania części danych w badaniu oceniającym, czy dwa znane dobrze medycynie leki na nadciśnienie krwi mogą rzeczywiście pomóc w leczeniu osób z chorobami serca. Praca badaczki została wycofana. Adam Marcus z Retraction Watch zwrócił jednak uwagę, że kara powinna być znacznie bardziej surowa, zwłaszcza że zafałszowane dane zostały opublikowane w dwóch wiodących światowych czasopismach medycznych – „New England Journal of Medicine” i „JAMA”. Sfabrykowana praca, jak również co najmniej sześć innych prac Ahimastos zostało wycofanych. Straciła ona również posadę w Baker IDI Heart and Diabetes Institute w Melbourne w Australii.

Źródło: Gizmodo

Zdjęcie: Examone

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze