4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Najnowsze analizy DNA „Yeti” ujawniają prawdę na temat tego mitycznego stworzenia

29 Lis 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Na pewno doskonale wiecie czym jest Yeti. Mityczny stwór żyjący w Himalajach i na Syberii. Człowiek albo zwierzę, toczące swój ciężki żywot w niedostępnych rejonach gór. Podobno gdzieś ktoś go widział, podobno są nawet zdjęcia, podobno ma dwie nogi i grube futro, podobno znaleziono ślady jego ogromnych stóp odciśnięte w śniegu. Podobno – no właśnie, bo żadne rewelacje dotyczące Yeti nie zostały nigdy potwierdzone. Naukowcy w końcu postanowili to zmienić. Zebrali więc wszystkie dostępne próbki rzekomych dowodów istnienia stwora i przeanalizowali je pod kątem kodu genetycznego.

Do tej pory uważano, że wszystkie próbki pochodzą od starożytnego gatunku niedźwiedzi polarnych, które niegdyś zamieszkiwały te tereny. Inni z kolei uważają, że może to być pewien rodzaj małp, które wzbudzały postrach samym swoim rozmiarem. Jak jednak jest w rzeczywistości?

Przebadano łącznie dziewięć dostępnych próbek, zebranych w Himalajach i na Wyżynie Tybetańskiej. Użyto do tego najnowszych technik, a wszystko w celu ustalenia pochodzenia poszczególnych części ciała tajemniczego zwierzęcia.

Wyniki jasno pokazały, że jedna z próbek pochodziła po prostu od psa. Wszystkie osiem pozostałych należały do jednego z trzech gatunków niedźwiedzi, które do dnia dzisiejszego zamieszkują okoliczne regiony. Mowa tutaj o niedźwiedziu tybetańskim, niedźwiedziu himalajskim oraz dzu teh. Nie należą więc one do małpy, ani do starożytnego niedźwiedzia polarnego, ani na pewno nie do dwunożnego stwora prosto z legend.

Pewnie fani tego typu teorii są mocno zawiedzeni. Na to nic nie poradzimy. Jednak naukowcy uważają, że przeprowadzone badania rzucają nieco lepsze światło na współcześnie żyjące niedźwiedzie, od których pochodzą próbki. Dzięki temu dowiedzieliśmy się na przykład, że niedźwiedź tybetański jest blisko spokrewniony z niedźwiedziami z Europy oraz Ameryki Północnej. Dzu teh z kolei poszedł we własną stronę na znacznie wcześniejszym etapie ewolucji.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze