4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
CHEMIA

Możecie wyrzucić swój stary układ okresowy pierwiastków. Prezentujemy Wam zupełnie nową wersję

02 Gru 2016
CHEMIA
autor: Bartek Faryna

Na początku tego roku informowaliśmy Was już o czterech nowych pierwiastkach, które miały zostać dodane do układu okresowego. Wtedy ich ostateczne nazwy nie były jeszcze znane. Poznaliśmy je dopiero pół roku później, o czym mogliście również przeczytać na łamach naszego serwisu. Wtedy jednak wciąż nie było jasne, jak będzie wyglądała nowa wersja tablicy Mendelejewa aż do teraz. Wszystkie otrzymały bowiem już swoje miejsca w siódmym rzędzie.

Ich nazwy to kolejno: nihonium (Nh), moscovium (Mc), tennessine (Ts), oraz oganesson (Og). Minął już okres, który trzeba było odczekać, aby nazwy mogły zostać ostatecznie zaakceptowane przez Międzynarodową Unię Chemii Czystej i Stosowanej (UPAC) i oto jesteśmy.

Jeśli zastanawiacie się natomiast, czemu pierwiastki zostały nazwane właśnie tak a nie inaczej, to już przypominamy. Nazwa nihonium została nadana na cześć Japonii (Nippon), a moscovium na cześć Moskwy (stolicy Rosji). Tennessine honoruje zasługi stanu Tennessee dla świata chemii, a oganesson został nazwany na cześć 83-letniego rosyjskiego fizyka – Yuri Oganessiana. Jest to drugi taki przypadek na świecie, kiedy pierwiastek otrzymał nazwę na cześć żyjącego jeszcze naukowca.

Chcecie dowiedzieć się nieco więcej na temat samych pierwiastków? Zajrzyjcie do naszego pierwszego wpisu, jaki im poświęciliśmy. Tam znajdziecie wszystkie szczegółowe informacje.

Źródło: IUPAC

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze