4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FIZYKA

Mikroby – jadłospis, który może porazić… prądem!

21 Sty 2017
FIZYKA
autor: Anna Borkowska

Z pomocą w noworocznym odchudzaniu, tradycyjnie przychodzą nam naukowcy ze świeżą dawką kontrowersyjnych (ale jakże skrupulatnie potwierdzonych i sprawdzonych) odkryć.
Tym razem padło na mikroby, które żywią się najczystszą formą energii – prądami elektrycznymi.

Shewanella i Geobacter, bo takie zachęcające nazwy noszą te stworzenia, korzystają z przeróżnych źródeł pobierania pokarmu. W taki sposób narodził się pomysł na ich wykorzystanie w mikrobiologii (przyszłe modelki nie powinny brać sobie do serca ich diety).

Co prawda, plan może brzmieć szokująco, ale mikrobiolog Kenneth Nealson z Uniwersytetu Południowej Karoliny twierdzi, że wcale nie powinno tak być. Życie, w wielkim uogólnieniu, polega na przepływie elektronów. Jest to świetnie pomyślana machina – nasz organizm odkrywa możliwości pobierania tych cząstek ze wszystkiego, co jemy i trzyma je „pod kontrolą”.

Jednak bakterie o których mowa, pobierają elektrony z minerałów. Jeżeli porównamy je do ludzi, mogłyby stanowić ekwiwalent naszego zachowania, gdybyśmy w celu podładowania swojej energii i sił wkładali palce do gniazdka.

Nealson wraz z grupą badaczy obserwował reakcję mikrobów mających kontakt z elektrodami. Wykorzystanie mocy tych bakterii mogłoby prowadzić do znaczącego rozwoju samozasilających się urządzeń oraz „biomaszyn”, które mogłyby służyć w oczyszczaniu zanieczyszczonych wód gruntowych oraz ścieków.

Źródło: New Scientist

Zdjęcie: New Scientist

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze