4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Mamy nowy rekord! Oto oficjalnie najgłębiej żyjąca ryba na świecie

30 Lis 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Proszę państwa! Przedstawiamy wam oficjalnie najgłębiej żyjącą rybę na świecie. Ciężko w to uwierzyć, ale nasza dzisiejsza bohaterka szczęśliwie pływa sobie na głębokości ponad 8 000 metrów pod powierzchnią. Jest to przedstawicielka rodziny dennikowatych i już trafiła do Księgi Rekordów. Wprawdzie o jej istnieniu wiemy już od roku 2014, to jednak dopiero niedawno zauważono ją na dnie Rowu Mariańskiego. Obserwacji dokonał zespół naukowców z Japonii w trakcie robienia pomiarów. Wtedy zauważyli, że coś gdzieś z boku się rusza. Na początku nie mogli w to uwierzyć, w końcu znajdowali się dokładnie na głębokości 8 134 metrów. Ryba otrzymała oczywiście swoją nazwę, która brzmi: Pseudoliparis swirei. 

Biolodzy z całego świata są naprawdę zaskoczeni najnowszym odkryciem. Ryba ta bowiem nie tylko jest po prostu w stanie przetrwać na takiej głębokości, lecz komfortowo tam żyje. Jej ciało przypominać może w strukturze ciało „najbrzydszej ryby świata”, o której pisaliśmy niedawnoPseudoliparis swirei wyciągnięta na powierzchnię doznaje oczywiście uszkodzeń, które związane są z dekompresją. Wygląda więc jak surowe mięso z kurczaka.

Ryby te nie posiadają łusek, a ich ciało jest niesamowicie miękkie i „glutowate”. Wszystko po to, aby było ono w stanie wytrzymać niesamowite ciśnienie panujące na tak dużych głębokościach. Skany wykazały (zdjęcie tytułowe), że ryba posiada całkiem ciekawy szkielet, składający się m.in. z bardzo masywnej czaszki oraz ogromnych zębów. Prawdopodobnie ryba używa ich do polowania na mniejsze stworzenia żyjące w jej świecie.

Ryby są aktywne i wyglądają na dobrze odżywione. Czerpią one bowiem same korzyści z życia w takich warunkach. Na takiej głębokości nie ma drapieżników, które mogłyby im zagrażać. Dodatkowo żyje tam całkiem dużo bezkręgowców, którymi Pseudoliparis swirei mogą się żywić.

Należy jednak pamiętać o tym, że Rów Mariański nie został przez nas jeszcze dokładnie zbadany. Być może żyje tam znacznie więcej ryb, o których istnieniu po prostu nie wiemy. Badanie tak odległego dna morskiego nie należy do najłatwiejszych. Zejście na 8 000 metrów zajmuje średnio aż 4 godziny.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze