4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

List napisany szyfrem ponad 300 lat temu przez „opętaną przez Szatana” zakonnicę w końcu rozkodowany

16 Wrz 2017
TECHNOLOGIA
autor: Bartek Faryna

W XVII wieku pewna siostra zakonna z Sycylii napisała dziwny list, twierdząc jednocześnie, że to nie ona jest jego autorem ale sam Szatan. List był napisany szyfrem, którego nie udało się nikomu rozkodować – mimo wielu prób – aż do dzisiaj. Po ponad 340 latach w końcu możemy mówić o pewnym sukcesie. Naukowcy z Ludum Science Center w Katanii twierdzą, że mają już gotowe 15 linijek tekstu i cały czas pracują nad całą resztą. Już wiadomo jaka była mniej więcej jego treść i czego on dotyczył.

List ponoć został napisany przez siostrę znaną jako Maria Crocifissa della Concezione mieszkającą w klasztorze w miejscowości Palma di Montechiaro na Sycylii. We wczesnych godzinach porannych dnia 11 sierpnia 1676 roku Maria obudziła się cała w atramencie, a przed nią leżało dzieło jej nocnej pracy. Siostra sama twierdziła, że nie pamiętała, żeby pisała cokolwiek, a sam list jest dziełem Szatana, który opętał ją kilka godzin wcześniej.

W tamtych czasach takie rzeczy były brane na poważnie. Jeśli ktoś twierdził, że opętał go sam Szatan, a przy tym w trakcie rzekomego opętania napisał taki list, to trzeba było się tym zająć. Wiele osób próbowało rozszyfrować treść przekazu, jednak nikomu się nie udało. W latach 60-tych ubiegłego wieku władze klasztoru proponowały nawet nagrodę – w postaci miesięcznej wycieczki – komukolwiek, kto będzie w stanie złamać kod.

Naukowcy z Ludum Science Center w Katanii postanowili podejść do tego w nieco inny sposób i wspomóc się zdobyczami techniki. Gdzieś w odmętach „deep webu” wyszukali program, który był w stanie coś zdziałać na tym polu. Zabrali się więc do pracy.

„Słyszeliśmy o pewnym oprogramowaniu, które ponoć używane jest przez Służby do łamania szyfrów. Zapoznaliśmy program ze starożytną greką, językiem arabskim, runicznym alfabetem, łaciną oraz kilkoma innymi językami, a następnie zabraliśmy się do pracy”

– mówił Daniele Abate w wywiadzie dla The Times.

Dotychczas odszyfrowana treść dotyczy relacji między Bogiem, Szatanem i ludźmi. Możemy tam wyczytać m.in.:

„Bóg myśli, że może wyzwolić śmiertelników. Ten system nie działa dla nikogo… Przynajmniej na razie Styx jest niezawodny”

Dalej Szatan próbuje przekonać siostrę, aby porzuciła swoją wiarę, twierdząc że Bóg jest marnym wymysłem ludzi, a Jezus i Duch Święty to tylko martwe symbole.

Wciąż nasuwa się jednak pytanie, jakim cudem siostra napisała coś takiego w tak skomplikowany sposób i o tym nie pamiętała? Naukowcy są niemal przekonani, że cierpiała ona na zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Mogła więc regularnie doświadczać halucynacji. Siostra Maria była również doskonale zaznajomiona z wieloma językami i spędzała mnóstwo czasu na studiowaniu lingwistyki. Stworzenie podobnego kodu nie powinno więc sprawić jej aż tak wielkiego problemu.

Pasjonujesz się technologią i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: The Times

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze