4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
BLOG

Kot czy pies? Które zwierzę jest bardziej inteligentne?

05 Gru 2017
BLOG
autor: Bartek Faryna

Zimna wojna między posiadaczami psów i kotów trwa od bardzo dawna. Nie wiemy dlaczego, ale obydwa te zwierzaki są zawsze ze sobą porównywane, chociaż nie powinno wcale tak być. Niestety konflikt trwa w najlepsze, a naukowcy idą posiadaczom zwierząt na rękę i robią własne porównania. Tym razem postarali się oni odpowiedzieć na pytanie: które zwierze jest mądrzejsze. Posiadacze psów oczywiście uważają, że to psy są mądrzejsze – przecież można je nauczyć sztuczek i w ogóle mają ten mądry „wyraz twarzy”. Posiadacze kotów uważają oczywiście, że to koty sa mądrzejsze, bo przecież są takie nonszalanckie i niezależne. Do tego wszystkiego koty były przecież kiedyś czczone. Warto jednak wspomnieć, że zespół badaczy nie skupia się jedynie na psach i kotach. W eksperymencie brały udział również inne gatunki zwierząt mięsożernych.

Wyniki jednak nie pozostawiły żadnych wątpliwości. To psy posiadają znacznie większe zagęszczenie neuronów korowych – bo właśnie zmierzenie tej wartości było tematem eksperymentu. Rzućmy może jednak kilkoma liczbami. Więc psy mają około 530 milionów neuronów korowych, podczas gdy koty posiadają ich zaledwie 230 milionów. Dla porównania warto dodać, że człowieka posiada aż 16 miliardów neuronów korowych. Czy aby na pewno to jednak świadczy o „mądrości” danej istoty? Grindwal długopłetwy posiada przecież aż 37 miliardów neuronów korowych.

Największym zaskoczeniem okazały się szopy. Przy tak niewielkim rozmiarze mózgu posiadają one podobną liczbę neuronów korowych, jak psy – jeśli więc brać pod uwagę zagęszczenie owych neuronów, to śmiało możemy porównać ich mózgi do mózgów niektórych naczelnych. Nic dziwnego, że szopy uznawane są za tak inteligentne.

Kolejną ciekawą obserwacją było to, że udomowienie tych drapieżników nie zmieniło w tej kwestii za wiele w ich mózgach. Porównując małe dzikie koty i nasze domowe śmiało możemy stwierdzić, że posiadają one podobną liczbę neuronów korowych.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze