4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
CHEMIA

Już wiemy jaką truciznę wypił Slobodan Praljak w trakcie odczytywania wyroku

02 Gru 2017
CHEMIA
autor: Bartek Faryna

Pamiętacie jak zaledwie 3 dni temu (29.11.2017) cały świat obiegła wstrząsająca informacja? Slobodan Praljak zdołał wnieść truciznę na salę sądową, aby połknąć ją w razie ogłoszenia niekorzystnego dla niego wyroku. Sędzia nie poszedł na rękę emerytowanemu generałowi i podtrzymał wcześniejszą decyzję Trybunału w Hadze. Slobodan Praljak okazał się winnym zarzucanych mu czynów i miał w związku z tym trafić do więzienia na 20 lat. Ze względu na jego podeszły wiek byłoby to dla niego prawdopodobnie już dożywocie.

Praljak to były wiceminister obrony Chorwacji i szef sztabu wojska bośniackich Chorwatów. W życiu prywatnym był on reżyserem – zarówno filmów, jak i sztuk teatralnych. W roku 2013 został jednak oskarżony – jako jedna z pięciu osób – o popełnienie zbrodni wojennych przeciwko ludzkości na Bośniakach w Mostarze podczas wojny w latach 1992 – 1995. Praljak nie zgadzał się jednak z ogłoszonym wtedy wyrokiem i postanowił się odwołać do sądu apelacyjnego. Sąd podtrzymał decyzję Trybunału w Hadze i były generał miał trafić za kratki.

Slobodan Praljak nie jest zbrodniarzem wojennym, z pogardą odrzucam wasz wyrok

– miał powiedzieć Parljak po odczytaniu wyroku, po czym wyciągnął buteleczkę i wypił jej zawartość.

Były generał zmarł po kilku godzinach. Do wczoraj nie było wiadomo czym właściwie otruł się Praljak. Na podstawie wyników sekcji zwłok ustalono, że najprawdopodobniej był to cyjanek potasu.

Cyjanek potasy – podobnie jak większość pozostałych cyjanków – znany jest ze swojej wysokiej toksyczności. Jego działanie polega na blokowaniu procesu oddychania na poziomie komórkowym. W efekcie, mimo transportu tlenu z płuc do tkanek, dochodzi hipoksji tkankowej – czyli po prostu niedoboru tlenu w tkankach.

Niegdyś substancja ta była wykorzystywana do wykonywania wyroków śmierci w komorach gazowych oraz obozach koncentracyjnych. W dzisiejszych czasach cyjanek potasu stosuje się głównie w przemyśle, gdzie wykorzystywane są jego sole, oraz używa się go do dezynsekcji a także deratyzacji.

Źródło: BBC

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze