4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FIZYKA

Jaki dźwięk wydaje balon przebijany w komorze bezodbiciowej? Na pewno Was to zaskoczy

20 Mar 2017
FIZYKA
autor: Bartek Faryna

Słyszeliście kiedyś o czymś takim, jak komora bezodbiciowa (zwana też często komorą bezechową)? Jest to takie specjalne pomieszczenie, w którym stworzone zostały warunki pola swobodnego. Wszystko to zawdzięcza się zastosowaniu na ścianach, podłodze i suficie specjalnych elementów rozpraszająco pochłaniających. Komory takie służą do wykonywania w nich różnych testów, których nie dałoby się tak szczegółowo przeprowadzić w żadnych innych warunkach.

Elementy rozpraszająco-pochłaniające – jak sama nazwa wskazuje – rozpraszają i pochłaniają fale mechaniczne (a więc i fale dźwiękowe). W takim pomieszczeniu nie natkniemy się więc na echo. Prowadzący kanał w serwisie YouTube – EthanCGamer – postanowił przeprowadzić pewien ciekawy eksperyment. W tym celu udał się do „kwatery głównej” firmy Bose w Massachusetts, gdzie znajduje się wysokiej jakości komora bezodbiciowa.

W tej oto komorze, Ethan postanowił wykonać serię eksperymentów. My jednak pokażemy tylko jeden z nich – przebicie balona w komorze bezechowej. Brzmi o naprawdę ciekawie. Nie wierzcie jednak nam na słowo i zobaczcie sami:

Źródło: EthanCGamer – YouTube

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze