4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
CHEMIA

Ferrofluid – niezwykła ciecz wynaleziona przez NASA!

02 maja 2017
CHEMIA
autor: Anna Borkowska

Ferrofluid – ciecz wynaleziona w latach 60. przez NASA, jako paliwo rakietowe, jest czymś obok czego trudno jest przejść obojętnie. Ciecz ta posiada bowiem niesamowite właściwości – pod wpływem magnesu zamienia się w drapieżne kolce i dosłownie zaczyna żyć własnym życiem!

Jak to się dzieje?

Chociaż większość magnetycznych pierwiastków ziemnych jest wykonanych z twardych materiałów, nie wszystkie pojawiają się w tej klasycznej, stałej postaci. Ferrofluid jest stabilną, koloidalną zawiesiną superparamagnetycznych nanocząstek tlenku żelaza (jest to po prostu ciecz zawierająca małe cząstki magnetyczne).

„Jej właściwości magnetyczne pochodzą ze magnetyzowanego tlenku żelaza (który w sobie zawiera). Cząsteczki te są znane jako nanocząstki z powodu ich małego rozmiaru”

– twierdzą naukowcy.

Gdy zbliżymy do ferrofluidu magnes, ciecz zaczyna się zamieniać w migoczące, ciekłe impulsy przypominające ostre kolce, które rozpoczynają niezwykły taniec – kurczą się lub rosną, w zależności od ich oddziaływania z polem magnetycznym. Ferrofluid jest cieczą stworzoną z nanometrycznych cząstek magnetycznych zawieszonych w płynie nośnym. To jeden z najbardziej intrygujących i tajemniczych płynów na świecie!

Jesteście ciekawi, co by się stało, gdybyśmy dotknęli go gołym palcem?

Zadania tego podjął się YouTuber o nicku Braniac75. Naukowiec-amator macza w swoim filmiku palec we ferrofluidzie, zarówno w rękawiczce, jak i odkryty, aby pokazać, jak ciecz ta współgra ze skórą. Ferrofluid składa się z cząstek tlenku żelaza, płynu nośnego (takiego, jak woda lub rozpuszczalnik organiczny) oraz środka powierzchniowo czynnego, który wiąże je razem, co daje mu przedziwne właściwości, które możecie obejrzeć na poniższym materiale. I, jak się okazuje, ta kombinacja, według Braniac75, powoduje uciążliwe wysypki skórne, a także podrażnienia oczu. Innymi słowy: pod żadnym pozorem nie próbujcie robić tego w domu!

Ferrofluid od dawna jest przedmiotem intensywnych badań naukowych. Ciecz ta znalazła już szereg zastosowań we współczesnym przemyśle – wykorzystuje się ją w nowoczesnych głośnikach, układach chłodzących, pomiarowych, a także w przemyśle zbrojeniowym, optycznym i medycznym. Jest również używana w większości komputerowych dysków twardych. W niektórych konwencjonalnych systemach głośnikowych, ferrofluid stosuje się także w celu zmniejszenia ciepła.

Jesteście ciekawi, jakie zastosowanie ferrofluid znalazł w kosmosie?

NASA zaprojektowała ferrofluid, aby mieć możliwość kontrolowania cieczy wewnątrz pojemnika, powiedzmy silnika, w przestrzeni kosmicznej. W przeciwnym wypadku, standardowy płyn wewnątrz kontenera, bez udziału grawitacji, nie zatrzymałby się na dnie pojemnika, tylko unosiłby się na boki i do góry. Ferrofluid został wymyślony w 1963 roku przez Steve’a Papella, naukowca z NASA, jako ciekłe paliwo rakietowe, które można było przyciągnąć do wlotu pompy w stanie nieważkości, właśnie poprzez zastosowanie pola magnetycznego.

Zobaczcie sami, w jak spektakularny sposób ciecz ta reaguje na magnes.

Źródło: Apexmagnets, Labroots, Nerdist

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze