4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Dlaczego właściwie psy się oblizują? Znamy odpowiedź na to pytanie

01 Gru 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Na temat psów napisaliśmy już dla was kilka naprawdę ciekawych artykułów. W jednym z nich staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie dlaczego psy w trakcie robienia kupy często patrzą swoim właścicielom prosto w oczy, z kolei w innym staraliśmy się sprawdzić dlaczego psy przekrzywiają głowę na bok, kiedy do nich mówimy. Dzisiaj nic nie będziemy przekrzywiać ani też nie będziemy poruszać tematu kupy, lecz zajmiemy się innym psim zachowaniem, które często jest przez nas błędnie interpretowane. Mowa o tym nerwowym oblizywaniu się, któremu towarzyszy zwykle to charakterystyczne spojrzenie.

Zwykle w kreskówkach oblizywanie się psa oznacza to, że czworonóg ma ochotę na coś do jedzenia. Jednak życie to nie bajka i w rzeczywistości znaczy to coś zupełnie innego. Oblizywanie się używane jest przez psy do komunikacji z człowiekiem.

Badacze z Wielkiej Brytanii oraz Brazylii przeprowadzili całą serię testów na psach. Zaciekawiła ich pewna reakcja czworonogów, kiedy pokazywano im zdjęcia wściekłych ludzi. Co jednak jeszcze ciekawsze reakcja ta nie pojawiała się, gdy odtwarzano psom reakcje wściekłych ludzi w formie audio. Ową reakcja – jak zapewne już się domyślacie – było oblizywanie się.

Każdy pies był poddawany testom dwukrotnie w dwutygodniowych odstępach. Prezentowano im wszystkie możliwe kombinacje zdjęć oraz dźwięków – negatywne, pozytywne oraz neutralne. Nie przedstawiały one jednak tylko ludzi lecz również inne psy. Obiekty badań oblizywały się tylko widząc zdjęcia wściekłych ludzi i wściekłych psów – podobna reakcja nie zachodziła przy pozytywnych reakcjach oraz w ogóle nie zachodziła przy dźwiękach. Jednak badane czworonogi znacznie częściej oblizywały się kiedy widziały wściekłego człowieka niż wściekłego psa.

Być może dla wielu właścicieli psów może to być spore zaskoczenie. Przyjrzyjcie się jednak swoim pupilom, kiedy następnym razem będziecie na niego krzyczeć.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze