4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Dlaczego niektórzy ludzie odczuwają „orgazm” na skórze słuchając muzyki?

06 Wrz 2017
MÓZG
autor: Bartek Faryna

Czy kiedykolwiek po usłyszeniu pewnych konkretnych utworów muzycznych, czuliście że z waszymi ciałami dzieje się coś dziwnego? Charakterystyczne dreszcze w okolicach kręgosłupa, uczucie psychicznego rozluźnienia, a czasem nawet pojawienie się gęsiej skórki. Znacie to? Jeśli tak, to jesteście prawdziwymi szczęściarzami. Okazało się bowiem, że nie wszyscy ludzie doświadczają czegoś takiego. Skąd jednak takie wnioski? Tematem postanowili zainteresować się naukowcy z  University of Southern California.

Alissa Der Sarkissian – jedna z pracownic uniwersytetu – zaciekawiła się faktem, że zawsze kiedy słucha utworu Nude zespołu Radiohead, odczuwa coś, co ciężko jej nawet opisać. Coś na pograniczu ekscytacji i rozluźnienia, czemu dodatkowo towarzyszą pewne specyficzne symptomy, takie jak ciarki na plecach, gęsia skórka, czy dreszcze. Co to jednak może w ogóle być? Poszperała nieco w badaniach i okazało się, że temu tematowi nikt nie poświęcił jeszcze czasu – pora więc to zmienić.

Wraz z kolegami z uniwersytetu przeprowadziła całą serię badań. Wzięło w nich udział 20 osób. Ich zadaniem było słuchanie ulubionych utworów, podczas gdy naukowcy obserwowali fizyczne reakcje ich ciał. Okazało się, że tylko część z ochotników reaguje dreszczami na niektóre ulubione utwory. Porównano następnie szczegółowo strukturę ich mózgów, z osobami u których podobnych reakcji nie zaobserwowano.

Okazało się, że osoby z muzycznymi dreszczami mają znacznie więcej połączeń między korą słuchową a częścią mózgu odpowiedzialną za przetwarzanie emocji. Dzięki temu obydwa te ośrodki są w stanie lepiej komunikować się między sobą, przez co osoba posiadająca większą liczbę połączeń jest w stanie lepiej odczuwać i przeżywać słuchaną akurat muzykę.

Naukowcy niestety nie potrafią znaleźć żadnego konkretnego ewolucyjnego wytłumaczenia tego zjawiska. Jego rozwój nie tworzył przecież żadnej przewagi jeśli chodzi o przetrwanie danej jednostki. Można tutaj jedynie podpiąć naukowo-filozoficzne teorie o ewolucyjnym pochodzeniu estetyki człowieka. Teoria ta jest jednak mocno naciągana.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze