4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FIZYKA

Dlaczego na niektórych wzgórzach samochód z wyłączonym silnikiem toczy się „do góry”?

06 Mar 2017
FIZYKA
autor: Bartek Faryna

Magnetyczne wzgórze, miejsce anomalii grawitacyjnej, miejsce z odwróconą grawitacją czy nawet magiczne miejsce – nazw jest wiele, lecz w każdym tym wypadku chodzi o jedno i to samo. Mowa tutaj o drogach, na których samochód z wyłączonym silnikiem zaczyna toczyć się „w górę wzniesienia”. Takich miejsca na całym świecie jest mnóstwo. Nawet w naszym kraju możemy pochwalić się co najmniej kilkoma podobnymi punktami. Wśród nich można wymienić pewien specyficzny odcinek drogi na górze Żar oraz ulicę Strażacką w Karpaczu Górnym. Na pewno słyszeliście o tym chociaż raz w życiu. O co jednak tutaj chodzi i jak racjonalnie to wyjaśnić?

Prób wytłumaczenia tego tajemniczego zjawiska było wiele. Osoby mieszkające w pobliżu podobnych punktów często twierdzą, że w pobliżu zakopany jest jakiś magnes o bardzo dużej sile lub maczają w tym palce siły nieczyste. Oczywiście żadne z powyższych nie jest prawdą. Wytłumaczenie jest dużo mniej skomplikowane, a dla niektórych może nawet okazać się mocno rozczarowujące.

Twórca kanału w serwisie YouTube – Science Channel – postanowił przejechać się do Szkocji sprawdzić jedno z takich wzniesień. Wyposażył się oczywiście w odpowiedni sprzęt i zasięgnął rady ekspertów. Pierwszym co przyszło mu do głowy było zmierzenie wysokości przeciwległych końców wzniesienia. Dokonał tego z pomocą geodety i specjalistycznego urządzenia zwanego teodolitem. Wynik pomiaru nie pozostawiał wątpliwości i rozwiązywał całą tajemnicę.

bez-nazwy-1

Punkt, w przypadku którego wydawało się, że leży niżej, leżał w rzeczywistości wyżej i odwrotnie. Dlaczego więc ludzkiemu oku wydaje się, że jest zupełnie inaczej? Jest to rodzaj sprytnej iluzji optycznej, której nasz mózg za nic nie jest w stanie przełamać – chodzi o brak odpowiedniego punktu odniesienia.

Wszystkiemu winny jest horyzont, który w wielu takich miejscach zasłonięty jest przez stok jakiegoś wzgórza. Wprowadza nas w błąd otaczający drogę krajobraz – zakrzywiony horyzont, sposób rośnięcia drzew. Brak odpowiedniego punktu odniesienia nie pozwala właściwie ocenić kształtu podłoża. Ot cała tajemnica.

Źródło: Science Channel – YouTube, Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze